Konya'da kültür sanat

Konya'da kültür sanat
Konya'da kültür sanat
- KDT'de "Töre" oyunu sahnelenecek

KONYA (AA) - Konya Devlet Tiyatrosu (KDT), "Töre" adlı oyunu sahneleyecek.

Turgut Özakman'ın yazdığı, Murat Atak'ın yönettiği oyunun dekor tasarımı Tayfun Çebi, ışığı Mehmet Yaşayan, kostümü de Funda Çebi'ye ait.

Töre; kadını yüceltmek, kan davasını aşağılamak için yazılmış bir oyun. Ölüme karşın yaşamı savunmayı seçen 8 kadının varoluş öyküsünün anlatıldığı oyunda, kocalarını toprağa gömmüş, sonrasında da aşkı, hayatı, sevdayı unutmuş, ellerinde silahla dolaşan kadınların yaşamından kesit sunuluyor.

Yeniden baharı kuşanmak ve umudu savunmak için direnen kadınların hayat hikayelerinin ele alındığı oyunda, "Peki bu karabasan ortamında kim galip gelecek? Töre mi, yoksa aşk mı?" kaosu gözler önüne seriliyor.

Oyun, bugün ve yarın saat 20.00'de, 22 Kasım Cumartesi günü ise 15.00 ve 20.00 saatlerinde KDT sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

- "Ve Aşk Suya Düştü"

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarına (KOMEK) bağlı Bosna Hersek, Mümine Hatun ve Harmancık Kurs Merkezlerinde eğitim gören kursiyerler ve eğitmenlerin eserlerinin sergilendiği "Ve Aşk Suya Düştü" konulu sergi açıldı.

Kültür Park Sergi ve Satış Merkezi'nde ebru sanatından 35 örneğin bulunduğu sergi, 30 Kasım'a kadar ziyaretçilerle buluşacak.

Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından cumartesi günleri saat 20.00'de Mevlana Kültür Merkezinde ücretsiz sema gösterileri düzenlenmeye devam ediyor.