Konya'da kültür sanat

Konya'da kültür sanat
Konya'da kültür sanat
- KDT'de "Töre" oyunu sahnelenecek - Mevlana'nın çağları aşan sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik felsefesinin anlatıldığı "Mesnevi Sohbetleri" sürüyor

KONYA (AA) - Konya Devlet Tiyatrosu (KDT), "Töre" adlı oyunu sahneleyecek.

Turgut Özakman'ın yazdığı, Murat Atak'ın yönettiği oyunun dekor tasarımı Tayfun Çebi, ışığı Mehmet Yaşayan, kostümü de Funda Çebi'ye ait.

Töre; kadını yüceltmek, kan davasını aşağılamak için yazılmış bir oyun. Ölüme karşın yaşamı savunmayı seçen 8 kadının varoluş öyküsünün anlatıldığı oyunda, kocalarını toprağa gömmüş, sonrasında da aşkı, hayatı, sevdayı unutmuş, ellerinde silahla dolaşan kadınların yaşamından kesit sunuluyor.

Yeniden baharı kuşanmak ve umudu savunmak için direnen kadınların hayat hikayelerinin ele alındığı oyunda, "Peki bu karabasan ortamında kim galip gelecek? Töre mi, yoksa aşk mı?" kaosu gözler önüne seriliyor.

Oyun, bugün ve yarın saat 20.00'de, 29 Kasım Cumartesi günü ise 15.00 ve 20.00 saatlerinde KDT sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

- Türkçe ve İngilizce Mesnevi sohbetleri

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılından bu yana ücretsiz olarak icra edilen, dünyadan ve Türkiye 'nin farklı şehirlerinden binlerce kişinin katıldığı sema programları düzenlenmeye devam ediyor. Sema gösterileri, cumartesi günleri saat 19.00'da Mevlana Kültür Merkezinde ücretsiz şekilde sunuluyor.

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi tarafından her hafta sema programları öncesi Türkçe ve İngilizce Mesnevi sohbetleri veriliyor. Sohbetlerde, Hazreti Mevlana'nın çağları aşan sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik felsefesi anlatılıyor.