Konya'da Spor ve Hukuk Sempozyumu

Konya'da Spor ve Hukuk Sempozyumu
Konya'da Spor ve Hukuk Sempozyumu
- Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan: - "Her konuda kendinizin, çevrenizdekinin, sevdiklerinizin ve ülkenizin hukukunu dikkate alarak adım atmanız gerekiyor" - TFF Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu: - "Tahkim Kurulu'nda her dönemin kendine göre sıkıntıları var ancak biz geçmişe göre daha iyiyiz"

KONYA (AA) - Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, her konuda insanın kendisinin, çevresindekinin, sevdiklerinin ve ülkesinin hukukunu dikkate alarak adım atması gerektiğini söyledi.

Baykan, KTO Karatay Üniversitesi Hukukta Gelişim Topluluğu'nca, üniversitede düzenlenen Spor ve Hukuk Sempozyumu'nda, 30 yıla yakın spor alanında yöneticilik yaptığını, 4 yıldır da Spor Genel Müdürü olduğunu belirtti.

İnsanın kendini hukuki anlamında koruyup, kollaması gerektiğini ifade eden Baykan "Kendinizi bir takım bilgilerle donatmanız lazım. En ufak bir hata ya da gözden kaçıracağınız küçük ayrıntı sizin verdiğiniz emeği silip götürüyor. Her konuda kendinizin, çevrenizdekinin, sevdiklerinizin ve ülkenizin hukukunu dikkate alarak adım atmanız gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu da yaklaşık 4 yıldır Tahkim Kurulu Başkanlığını yürüttüğünü anımsattı.

Tuzcuoğlu, Tahkim Kurulu'nun bağımsızlık meselesinin yıllarca konuşulduğunu vurgulayarak, "Tahkim Kurulu'nda her dönemin kendine göre sıkıntıları var ancak biz geçmişe göre daha iyiyiz. 2011 yılındaki malum olay bize spor hukukunu, gerçek anlamda birçok mecraya tanıtma fırsatı yarattı" dedi.

Teknik direktör Yılmaz Vural ise Türkiye'de hakkını aramanın suç olarak görüldüğünü savundu. Türkiye'de hukukun farklı bir kavram olduğunu aktaran Yılmaz, hukukun kültürel bir sorun olduğuna inandığını bildirdi.

Sempozyumda, Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği (TPFD) Başkanı Hakan Ünsal, milli güreşçi Rıza Kayaalp, spor spikeri Serkan Korkmaz, gazeteci-yazar Kaan Ark, KTO-Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Yıldırım, Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emra Alkin, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa Avcı ile Yrd. Doç. Dr. Nazmiye Özenbaş, hukuk ve spor alanında sunumlar yaptı.

Sempozyuma, KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, Konyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Şan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.