Konya'da "yabancı işçi" çalıştırma talebi

Konya'da "yabancı işçi" çalıştırma talebi
Konya'da "yabancı işçi" çalıştırma talebi
- Türkiye PVC üretiminin yüzde 17'sinin gerçekleştirildiği Konya'daki firmalar, ara elaman sıkıntısının giderilmesi için gündeme getirdikleri yabancı işçi çalıştırma talebinin yaz aylarına kadar karşılanmasını bekliyor

KONYA (AA) - Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, firmaların yabancı işçi çalıştırmaya yönelik taleplerini hükümete ilettiklerini belirterek, "Yaz aylarına kadar bu düzenlemenin Bakanlar Kurulundan geçmesi durumunda Konyalı firmalar olarak personel açığımızı kapatma konusunda bir avantaj yakalayacağız" dedi.

KTO'dan yapılan açıklamaya göre, Öztürk, plastik kapı, pencere ile kauçuktan lastik ürünler imalatı, toptan ve perakende ticareti yapan 38. meslek komitesinin istişare toplantısında yabancı işçi çalıştırma konusunu gündeme getirdi.

Türkiye PVC üretiminin yüzde 17'sini Konya'nın karşıladığını ifade eden Öztürk, firmaların kentte 9 bin kişiye imkanı sağladığını vurguladı. Türk plastik sektörünün 2023 yılında 18 milyar dolar ihracat hedefi bulunduğunu dile getiren Öztürk, Konya'nın bu hedeften alacağı payın artmasını istediklerini, bu konuda üyelerin yurt dışı iş bağlantılarını sağlamaya yönelik faaliyetlerin yanı sıra sektörlerde yaşadıkları sorunlara çözüm üretmeye çalıştıklarını vurguladı.

Sektörün en büyük sorununun ara eleman sıkıntısı olduğunu anlatan Öztürk, firmaların bu konuda yabancı işçi çalıştırmaya yönelik talepleri olduğuna işaret etti.

Öztürk, Oda olarak bu konuda hükümet nezdinde bir çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye'de işsizliğin yüzde 7'nin altında olduğu illerde firmalrın mevcut personel sayısının yüzde 10'una kadar sayıda, belirli dönemlik periyotlarla emniyet müdürlüğünden alınacak vize ile yabancı işçi çalıştırıbilmesi konusunda Bakanlar Kurulumuza müracatımız oldu. 'Asgari ücretle çalıştırılacak yabancı işçilerin sigorta primleri ödenecek, fakat kıdem ve ihbar tazminatı yükümlülğü olmayacak' şeklinde bir düzenleme yapılmasını talep ettik. Türkiye'de ilk olarak KTO tarafından yapılan bu müracatın uygun bulunarak Bakanlar Kurulundan geçmesini bekliyoruz. Hükümet kanadında bu düzenleme ile ilgili çalışma yapılmaktadır. Yaz aylarına kadar bu düzenlemenin Bakanlar Kurulundan geçmesi durumunda Konyalı firmalar olarak personel açığımızı kapatma konusunda bir avantaj yakalayacağız. Diğer taraftan kuracağımız Mesleki Eğitim Merkezi de sektördeki nitelikli ara eleman sorununa çözüm oluşturacatır."