Konya'da yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe eğitimi

Konya'da yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe eğitimi
Konya'da yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe eğitimi
KONYA (AA) - Karatay Belediyesi, eğitim amacıyla faklı ülkelerden Konya'ya gelen yabancı uyruklu öğrenciler için Celaleddin Karatay Gençlik...

KONYA (AA) - Karatay Belediyesi, eğitim amacıyla faklı ülkelerden Konya'ya gelen yabancı uyruklu öğrenciler için Celaleddin Karatay Gençlik Merkezi'nde Türkçe dil eğitimi veriyor. 

KTO Karatay Üniversitesinde eğitim hayatına devam eden öğrencilerin Türkçe öğrenmek için yoğun katılım sağladıklarını belirten Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerden de yoğun ilgi gördüklerini ve ders sayısını artırabileceklerini kaydetti.

Başkan Hançerli, şunları kaydetti:

"Fransa, Rusya, Güney Afrika, Bosna Hersek, Sırbistan, Filistin, Endonezya, Filipinler, Afganistan gibi birçok farklı ülkeden eğitim almak için Konya'yı tercih eden 35'e yakın öğrencinin oluşturduğu grubun üniversite hayatlarının aksamaması için şu anda haftasonları eğitim alıyorlar. Celaleddin Karatay Gençlik Merkezinde 17 branşta 400'e yakın öğrenci eğitimlerine devam ediyor. Yalnızca eğitim hayatına değil öğrencilerin sosyal ve kültürel hayatlarına da katkı sağlıyoruz. Bu doğrultuda düzenlenen kültür gezileri, tiyatro, sinema gibi sosyal etkinliklerle öğrencilerin eğitim hayatının yoğunluğundan bir parça uzaklaşarak sosyal ortamda kaynaşmalarını hedefliyoruz."

Karatay Halk Eğitim Merkezi bünyesinde verilen kurslar sonucunda öğrencilerin sertifika almaya hak kazanacaklarını da vurgulayan Hançerli, 14 Şubat 2016 tarihinde sona erecek kurslar neticesinde kursiyerlerin toplamda 128 saat Türkçe eğitim alacaklarını dile getirdi.