Konya'da yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı

Konya'da yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı
Konya'da yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı
- Ağır kış koşulları nedeniyle yiyecek bulmakta zorluk çeken yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı - Kış mevsimi boyunca Konya ve ilçelerinde 47 bin 500 kilogram yemin doğaya bırakılacağı belirtildi

KONYA (AA) - Konya'da yoğun  kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Konya Bölge Müdürlüğü ekipleri, Konya-Aksaray karayolunun 45. kilometresi ile Bozdağ Mevkisi'ne, kuşlar ve diğer yabani hayvanlar için yem, sebze ve et bıraktı.

Bölge Müdürü Yılmaz Kocaman, burada yaptığı açıklamada, kış şartlarının bölgede zor ve çetin geçtiğini söyledi.

Yoğun kar yağışının günlük yaşamı zorlaştırdığını anlatan Kocaman, bu şartlarda yaban hayvanlarının yiyecek sıkıntısı çektiğini dile getirdi.

Kocaman, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün her yıl kış aylarında doğaya yem bıraktığını vurgulayarak, "Bakanlık tarafından haftalık periyotlarda Konya'nın merkez ve ilçelerinde yemleme çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda kış mevsiminde Konya'nın merkez ve ilçelerinde planlanan yemleme miktarı 47 bin 500 kilogram" diye konuştu.

- Karapınar ve Meram'da da kuşlar ve yaban hayvanları unutulmadı

Karapınar'da da İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Karapınar-Emirgazi karayolu ile Kayalı ve Yeşilyurt mahallelerinde, doğaya yaklaşık 300 kilogram yem bıraktı.

Meram Belediyesi ekiplerince, kuşların ve sokak hayvanlarının aç kalmaması için açık alanlara yem bırakıldı. Çalışmaların, kar örtüsü tamamen kalkana kadar devam edeceği bildirildi.