Konya'daki doçent cinayeti davası

Konya'daki doçent cinayeti davası
Konya'daki doçent cinayeti davası
- SÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celalettin Özdemir'in dekanlık binasındaki odasında bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili görülen duruşmada sanıkların yargılanmasına devam edildi - Tutuksuz yargılanan Asuman E'nin adli kontrol kararı kaldırıldı

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celalettin Özdemir'in bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili görülen davada, sanıklardan sekreter Asuman E'nin adli kontrol kararı kaldırıldı.

Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ahmet G. (53), tutuksuz yargılanan Asuman E, taraf avukatları ile Özdemir'in yakınları katıldı. 

Duruşmada Ahmet G'nin eski eşi Handan Kamış, olaydan önce Asuman E. ile Celalettin Özdemir'in ilişkisi olduğuna dair duyumlar aldığını, bunun dedikodu olduğunu düşündüğü aktardı.

- Eşine cinayeti itiraf etti

Cinayetin işlendiği gün Ahmet G. ile eve birlikte gittiklerini anlatan Kamış, şöyle konuştu:

"Okulda hiç sorun yoktu, her şey gayet normaldi. Tedirginliği vardı ancak rahatsız olduğunu düşündüğüm için üzerinde durmadım. Eve girdik, yemek yapmak için mutfağa girdim. Sonra Ahmet'in yanına gittim, 'birileriyle kavga mı ettin?' diye sordum. O da telaşlı bir şekilde 'Celalettin'i öldürdüm. Asuman ile ilişkimi öğrenmiş' dedi. Bu konuşmalar 30 saniye sürmedi. Bayılacak gibi oldum, yere yığılıyordum. Şok oldum, daha fazla konuşmak istemedim ve evi terketmesini söyledim. Ahmet karıncayı bile incitmez, hala olayı anlamış değilim. Ahmet'in aklını kaçırdığını düşündüm. Ertesi gün işe gitmedim, izin aldım. Okuldan da maktulün kayıp veya öldürüldüğüne dair bilgi gelmeyince olayın gerçek olmadığını düşündüm."

- "Hocam hayırlısı olsun" demiş

Kamış, olay günü Asuman E'nin odasına aniden girdiğini belirterek, "Benimle odama helalleşmek için gelmedi. Böyle bir şey söylemedi. 'Sizi çok seviyorum hocam, hayırlısı olsun' dedi. Ben de hayırlısı olsun dedim ve gitti. Odama girmesi için özel kalemden izin alması gerekirken, direkt girmişti. Yüzü bembeyazdı ve gergindi" ifadelerini kullandı.

- Hamilelik testi ile şaka yapmak istemiş

Tanıklardan SÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü Sekreteri Firdevs Kültür ise Asuman E. ile mesai arkadaşı olduğunu dile getirdi.

Asuman E. ile öldürülen Özdemir'in samimi olduğunu aktaran Kültür, "Hamile olduğum dönemde Asuman eşine 1 Nisan şakası yapacağını söyleyip, benden hamilelik test çubuğuna idrarımı yapmamı istedi. İlk başta karşı çıktım. Daha sonra ikna oldum ve dediği şeyi yaptım. Bunu eşine gösterdi mi göstermedi mi bilmiyorum. Bir şey söylemedi" dedi.

- "Allah'ın takdiri, böyle bir olay yaşandı"

Sanık Ahmet G. de olayın şokunu 3-4 ay atamadığını söyledi. Asuman E. ile ilişkisi olduğunu ifade eden Ahmet G, şunları kaydetti:

"Olay nedeniyle pişmanım. Tevekkül ettim. Allah'ın takdiri, böyle bir olay yaşandı. Mahkemenin sükunetle karara bağlamasını bekliyorum. Asuman'ın ailesi olayın içindedir. Asuman'ın ailesiyle hukuk danışmanı tuttuğunu, olayları kurguladığını düşünüyorum. Asuman'ın kullandığı çok sayıda hat vardır. Buraya gelmeyen tanık, görüşmelerimizi kaydetmiştir. Orada her şey açıktır. Bir kişi gelip de 'bu Asuman ikinizi de idare ediyor' deseydi, bu olaylar yaşanmazdı."

- Doçentin ailesine eşini "ağabeyim" diye tanıtmış

Asuman E'nin inkar etmesine rağmen aralarında ilişki olduğunu anlatan Ahmet G, Asuman E'nin Celalettin Özdemir'in ailesine eşini ağabeyi olarak tanıttığını dile getirdi.

Duruşmanın sonunda, Asuman E'nin adli kontrol kararının kaldırılması, yurt dışına çıkış yasağının devam etmesi ve Ahmet G'nin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

- Olayın geçmişi

SÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celalettin Özdemir'in, Alaaddin Keykubat Yerleşkesi'ndeki Mühendislik Fakültesi dekanlık binasındaki odasında 5 Haziran'da cesedi bulunmuş, olayla ilgili aynı üniversitedeki öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet G. tutuklanmış, sekreter Asuman E. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

Prof. Dr. Ahmet G'nin; Özdemir'i fakültede şirket elemanı olarak çalışan Asuman E. ile ilişkisini öğrendiği için öldürdüğü ileri sürülmüştü. Dekanlık görevinden istifası Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilmeyen Handan Kamış, eşi Ahmet G'den boşanmıştı. Asuman E. de mahkemeye giderek eşinden ayrılmıştı.

Ahmet G, "tasarlayarak adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, sekreter Asuman E. ise "cinayete yardım etme" gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.