Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası

Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası
Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası
- Konya'da, "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin açılan davanın duruşmasında, tutuklu 7 sanıktan söz verilen 4'ünün tahliyesine karar verildi

KONYA (AA) - "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin Konya merkezli soruşturma kapsamında açılan davanın duruşmasında, tutuklu 7 sanıktan söz verilen 4'ünün tahliyesine karar verildi.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanık Memduh Oğuz'un avukatı eski CHP Milletvekili Atilla Kart'ın savunmasının ardından diğer tutuklu sanık adamı Naim Çıtır'a söz verildi.

Tutuklandıktan sonra mağduriyetlerinin olduğunu, iş kayıplarının bulunduğunu belirten Çıtır, dosyada maddi hiçbir şey yok, her şeyin soyut olduğunu dile getirdi.

Şahsına atılan suçun aslı olmadığını savunan Çıtır,  "Böyle bir örgütü tanımıyorum. Örgütün ismini burada duydum ve şok oldum. Hiçbir örgüt adına para alıp vermedim" diye konuştu.

Tutuklu sanık Nehir Palas ise ilk defa duyduğu bir örgütten dolayı mahkemede olduğunu bildirdi.  

- Çantadakilerden haberi olmadığını iddia etti

Dört yıldır Memduh Oğuz'un yanında çalıştığını aktaran Palas, şunları kaydetti:

"Çalışma süremde yasa dışı hiçbir şey görmedim. Nişan arifesinde alındım, durumumdan dolayı çok üzgünüm. Bana verilen talimatlar doğrultusunda içinde ne olduğunu bilmeden çantayı yanıma alıp çıktım. Aracımla hareket halindeyken polisler durdurdu. Çantadan çıkan mermi ve silahı görünce şok oldum. Çanta yanımda bulundurmamı istemişlerdi."  

Heyet, söz verilen sanıkların tutukluluk değerlendirmesi için duruşmaya verdiği aranın ardından,  dinlediği Hasan Çelik, Naim Çıtır, Memduh Oğuz, Nehir Palas'ın adli kontrol kararı ve yurt dışı yasağıyla tahliyesine karar verdi. Diğer sanıkların dinlenmesi için duruşma Pazartesi'ye ertelendi.