Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası

Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası
Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası
- Tutuklu sanık polis memuru Doğan: "(Aramanızı istiyor' cümlesinin 'arabanızı istiyor' yapılması) Algılanan ne ise onu tapelere döküyorduk. 'Aramanızı istiyor', 'arabanızı istiyor' olarak algılanmış olabilir"

KONYA (AA) - "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin Konya merkezli  soruşturma kapsamında açılan davada tutuklu yargılanan sanık polis memuru Kerim Doğan, bir tapedeki, "aramanızı istiyor" cümlesinin "arabanızı istiyor" şeklinde değiştirildiği yönündeki iddiayla ilgili, "Algılanan ne ise onu tapelere döküyorduk. 'Aramanızı istiyor', 'arabanızı istiyor' olarak algılanmış olabilir" dedi.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada söz verilen sanık Doğan, 1994 yılında polis memuru olarak göreve başladığını, 2002'den bu yana da Konya'da olduğunu söyledi.

Teknik Takip ve İzleme Büro Amirliğinde yasaların verdiği yetki çerçevesinde görev yaptığını anlatan Doğan, yaptığı işi taraflı ya da emirle yapmadığını savundu.

Bir tapedeki, "aramanızı istiyor" ifadesinin "arabanızı istiyor" şeklinde değiştirildiği yönünde iddianamede yer alan iddiaya da değinen Doğan, şunları kaydetti:

"Algılanan ne ise onu tapelere döküyorduk. 'Aramanızı istiyor', 'arabanızı istiyor' olarak algılanmış olabilir. Sanki biz Nusret Argun'u şüpheli yapmaya çalışıyormuşuz gibi bir durum var. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Hukuksuz bir soruşturma. Benim ile aynı dinlemeyi yapan, aynı tutanaklara imza atan kişi görevinin başındayken 151 gündür tutukluyum. Görevim gereği dinleme yaptım."

Duruşma, avukat savunmaları ve sanıklara söz verilmesiyle devam ediyor.

- Tapelerdeki "Aramanızı istiyor" cümlesi

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Paralel Devlet Yapılanması"na ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, örgütün, kendilerine engel gördüğü hakim, savcı gibi pek çok yargı mensubunu, isimsiz mektuplarla, kısmi oynamalarla suç unsuru haline getirilen tapelerle saf dışı bırakmak istediği belirtilmişti.

Başsavcı Mehmet Fatih Özdemir'in, suç örgütü ile ilişkilendirilmeye çalışıldığı ifade edilen iddianamede, sırf bu amaçla değişiklik yapılan tapelerden yola çıkılarak soruşturma fezlekesinde; "Liderliğini Nusret Argun'un yaptığı suç örgütünün Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ile olan ilişki ve irtibatları" başlığı adı altında bir bölüme yer verildiğine dikkat çekilmişti.

Söz konusu tapede, "aramanızı istiyor" ifadesinin "arabanızı istiyor" şeklinde değiştirildiği kaydedilen iddianamede, "Dönemin KOM Şube Müdürü Anadolu  Atayün tarafından Adalet Bakanlığına çeşitli tarihlerde gönderilen yazılar, Adalet Bakanlığınca ihbar mahiyetinde kabul edildi. Bazı hakimler ve Özdemir'in de aralarında bulunduğu cumhuriyet savcıları hakkında müfettiş incelemesi yaptırılmış, hiçbir yargı mensubu hakkında ceza soruşturması yapılmamıştır" denilmişti.