Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası

Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası
Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası
- Tutuklu sanık eski Mersin Emniyet Müdür Yardımcısı Atayün: - "Örgüt yöneticiliğiyle suçlanıyorum. 'Örgütün kurucusu, lideri Fetullah Gülen' deniliyor. İddianamede niye yer almıyor? Madem o zatın talimatıyla bu işleri yapmışım, örgüt lideri ve yöneticileri nerede?"

KONYA (AA) - "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin Konya merkezli soruşturma kapsamında açılan davada eski Mersin Emniyet Müdür Yardımcısı Anadolu Atayün, örgüt yöneticiliği ile suçlandığını anımsatarak "(Örgütün kurucusu, lideri Fetullah Gülen) deniliyor. İddianamede niye yer almıyor? Madem o zatın talimatıyla bu işleri yapmışım, örgüt lideri ve yöneticileri nerede?" dedi.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada söz verilen tutuklu sanık Atayün, hayali bir örgütten bahsedildiğini, böyle bir örgütün olmadığını savundu.

Bahsedilen suç tarihini, savcının ve kolluğun bilmediğini ileri süren Atayün, yargılamanın hukuki olmadığını iddia etti.

Kişilerin, kendisini suçlarına ortak edemeyeceğini, mahkemelerde hakkını arayacağını dile getiren Atayün, "Mahkemede suç işleyenler hesabını verecek. Kimseyi tehdit etmiyorum. Benim çocuklarım hizmet hareketiyle irtibatlı okulların hiçbirisine gitmedi" diye konuştu.

Kendisini suçlayanların çocuklarının ise bu okullara gittiğini öne süren Atayün, şunları savundu: 

"Türkçe Olimpiyatları'na hiç gitmedim. Bir örgüt üyesinden bahsediliyor ve örgüt varsa müştekilerde ya da basında bas bas bağıranlarda aramaları lazım. Yargılama hukuki değil siyasi. Örgütün varlığı söyleniyor, bu örgütün olmadığını ispatlamam gerekir. Örgüt yöneticiliği ile suçlanıyorum. 'Örgütün kurucusu, lideri Fetullah Gülen' deniliyor. İddianamede niye yer almıyor? Madem o zatın talimatıyla bu işleri yapmışım, örgüt lideri ve yöneticileri nerede? İddianame hukuksuz. Bir savcı iddianamesine delil uyduramaz. Sahte delillerle iddianame olabilir mi? Cemaatten terör örgütü olmaz, zorlarsanız bu iddianamedeki gibi olur. Lideri olmayan bu örgütün eylemi de yok."

Atayün, ara verilen duruşmanın öğleden sonraki oturumunda savunmasına devam edecek.