Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası

Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası
Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası
- Tutuklu sanık eski Mersin Emniyet Müdür Yardımcısı Atayün: "(Fetullahçı Terör Örgütü) Öyle bir örgüt yoktur, uydurulmuştur. Olmadığı için de ben öyle bir örgütün ne yöneticisi, ne üyesi olabilirim"

KONYA (AA) - "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin Konya merkezli soruşturma kapsamında açılan davada eski Mersin Emniyet Müdür Yardımcısı Anadolu Atayün, "Fetullahçı Terör Örgütü'" diye bir örgüt olmadığını ve uydurulduğunu ileri sürerek, "Olmadığı için de ben öyle bir örgütün ne yöneticisi, ne üyesi olabilirim" dedi.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savcı, tutuklu yargılanan Atayün'e, "Daha önce cemaate yakın dernek veya kuruluşlara operasyon yaptınız mı?" diye sordu.

Daha önce böyle bir suç örgütü olmadığı için operasyon yapılamayacağını ifade eden Atayün, "Operasyon yaptığımız şirketlerin hizmet hareketiyle bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum. Arşivlere bakarsak kime operasyon yaptığımız çıkar. (Fetullahçı Terör Örgütü) Öyle bir örgüt yoktur, uydurulmuştur. Olmadığı için de ben öyle bir örgütün ne yöneticisi, ne üyesi olabilirim" diye cevap verdi.

"Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçundan yargılanan Necati Aygar, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla yaptığı savunmasında, daha önce Nusret Argun'un yargılandığı davada müşteki olarak ifade verdiğini söyledi.

Argun'un servetinin şaibeli olduğunu öne süren Aygar, "Hatta Argun'un ihalelerine kendi adıma girmedim, danışmanlık hizmeti verdim" diye konuştu.

Mahkeme Başkanının, "Başka biri hakkında da ihaleye fesat karıştırma araştırması yaptın mı?" sorusu üzerine Aygar, başka biri hakkında araştırma yapmadığını bildirdi.

Aygar, Mahkeme Başkanının, "Neden Nusret Argun'u araştırdın?" sorusuna, "Birlikte şirket kurduk. Beni dolandırıp, elimdeki şirketi aldı. Sadece Nusret Argun'u araştırdım. İhaleye fesat karıştırmıştır" karşılığını verdi.

Duruşmaya, yarına kadar ara verildi.