KOP Bölgesine 75 milyon liralık yeni kaynak

KOP Bölgesine 75 milyon liralık yeni kaynak
KOP Bölgesine 75 milyon liralık yeni kaynak
KONYA (AA) - Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı (KÖSİP) 2015 yılı ödeneklerinin, imzalanan...

KONYA (AA) - Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı (KÖSİP) 2015 yılı ödeneklerinin, imzalanan protokollerin ardından aktarılmaya başlandığı bildirildi.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada, bölgede gelir seviyesi düşük, dezavantajlı, dağlık kırsal alanlarda yaşayan çiftçilerin sulama imkanına kavuşması, katma değerli meyve ve sebze üretimine geçmesi için hazırlanan KÖSİP programında, 2015 yılı yatırım programı kapsamında onaylanan 75 milyon liralık ödeneğin KOP illerine aktarıldığı belirtildi.

Aksaray, Karaman ve Niğde'de İl Özel İdareleri, Konya'da ise Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile imzalanan protokollerin ardından, bu yıl 9 proje gerçekleştirecek olan Aksaray'a 15 milyon lira, 26 adet proje gerçekleştirecek olan Karaman'a 14 milyon lira, 7 proje gerçekleştirecek Niğde'ye 18 milyon lira ve 27 proje hayata geçirecek olan Konya'ya 28 milyon lira aktarıldığı kaydedildi.

Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı kapsamında KOP Bölgesi illerine son 5 yılda aktarılan kaynak tutarının 337,9 milyon liraya ulaştığı ifade edildi.