KTO Çinli işadamlarını bir araya getirdi

KTO Çinli işadamlarını bir araya getirdi
KTO Çinli işadamlarını bir araya getirdi
KONYA (AA) - Konya Ticaret Odası'nda (KTO) düzenlenen "Konya - Çin İkili İş Görüşmeleri" programı Çin Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki Çinli...

KONYA (AA) - Konya Ticaret Odası'nda (KTO) düzenlenen "Konya - Çin İkili İş Görüşmeleri" programı Çin Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki Çinli ticaret heyetinin katılımıyla gerçekleştirildi.

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Çin ve Türkiye arasında ticari işbirliğinin sürdürülebilir hale getirilmesi için daha fazla Çinli işadamının Konya ile işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Öztürk, şunları kaydetti:

"Türkiye ve Çin'in ticaret hacmi 27 milyar doları aşmıştır. Fakat rakamlara baktığımızda Türkiye'nin ithalatının 23 milyar dolar iken ithalatının ise 4 milyar dolar olduğunu görmekteyiz. Konya, Türkiye ekonomisinin yükselen yıldızıdır. Konya 178 ülkeye ihracat yapan bir şehirdir. İhracatımızı 13 yılda yüzde 1500 oranında artırdık. Çinli firmaların da Türkiye ile işbirliğinde Konya ile paylaşmalarını bekliyoruz."

- "Konyalı işadamlarını Çin fuarlarına bekliyoruz"

Büyükelçi Yu Hongyang da Türkiye ve çin arasında ikili ilişki her alanda hızlı bir şekilde geliştiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in bu sene içinde iki defa bir araya geldiklerini kaydetti.

Büyükelçi Yu Hongyang, konuşmasına şöyle devam etti:

"İki ülke arasındaki en büyük sorunun ticaret açığı olduğunu Çin tarafı olarak da kabul etmekteyiz. Büyükelçilik olarak bu sorunun giderilmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Biz de daha fazla sayıda Çinli işadamının Türkiye ile işbirliği yapmasını istiyoruz. Konya'nın Türkiye ekonomisi içinde hızla gelişen yerini biliyoruz. Beraberimizdeki işadamı heyeti Konya ile işbirliği yapma isteğindeler. Konyalı işadamlarını da ürünlerini tanıtmaları ve daha fazla işbirliği kurmaları için Çin'de fuarlara katılmaya bekliyoruz."

Enerji, demiryolu teknolojisi, yol ve köprü inşaatı, makine kimya endüstrisi sektörlerinden üst düzey firmaların temsilcilerinden oluşan Çin Heyeti, yedi ayrı masada Konyalı işadamlarıyla bir araya gelerek iş görüşmeler yaptı.

Konuşmaların ardından Konyalı ve Çinli işadamlarının katılımıyla ikili iş görüşmeleri toplantısı gerçekleştirildi.