Kuğulu Vadisi Projesi için ilk adım atıldı

Kuğulu Vadisi Projesi için ilk adım atıldı
Kuğulu Vadisi Projesi için ilk adım atıldı
- Seydişehir'de gerçekleştirilen çalıştayda, proje kapsamında yapılacak çalışmalar ele alındı

KONYA (AA) - Seydişehir ilçesinde yapılacak Kuğulu Vadisi Projesi için ilk adım, gerçekleştirilen çalıştayla atıldı.

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Kuğulu Park'ta düzenlenen çalıştayda, Kuğulu'nun hazırladıkları büyük projelerden sadece biri olduğunu söyledi.

Projenin, DSİ Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve KOP Başkanlığının katkılarıyla ilçeye ve Türkiye 'ye kazandırılacağını dile getiren Tutal, "Bu çalıştayda, kurumlarımızın bugüne kadar yaptığı çalışmaları ele alıp, sonraki süreçte uygulamayı başlatmayı amaçlıyoruz. Bu proje sadece Seydişehir'in değil, bölgenin kalkınmasına yönelik bir uygulama olacak olacak. Burası 'Konya'nın Abantı' olmaya aday bir bölge. İnşallah Seydişehir için güzel şeyler olacak" diye konuştu.

DSİ Bölge Müdürü Mustafa Uzun, bölgenin turizme kazandırılmasının Seydişehir için büyük kazanım olacağını vurguladı.

Bu amaçla DSİ olarak bölgedeki suyun Kuğulu Park alanında rekreasyona yönelik kullanılması, yeni göletlerin oluşturulması için bir yıldır hazırlık yaptıklarını anlatan Uzun, "İnşallah en kısa zamanda Seydişehir'e yeni bir Abant'ı kazandırmış olacağız" dedi.

KOP İdaresi Başkan Vekili İhsan Bostancı da hazırlıkları tamamlanan projenin başlatıldığını dile getirdi.

Bölgede pazar değeri yüksek ürünlerin üretildiğine dikkati çeken Bostancı, şunları kaydetti:

"Burada insanların seyahatleri sırasında konaklayabilecekleri yerler inşa edilecek. Bölgede üretilen kiraz, çilek gibi tarımsal ürünlerin yanında el işi ve benzeri ürünlerin pazarlanabileceği  mekanlar olacak. Bölge ekonomisine katkı sağlayacak tesisler oluşturulacak. Bu konuda fizibilite çalışması yürüteceğiz. Çalışmalar sonucunda daha çok, turizm ağırlıklı olmak üzere Seydişehir Belediyesi ile projenin uygulamasını en kısa sürede gerçekleştireceğiz."