Kulu'da muhtarlarla istişare toplantısı yapıldı

Kulu'da muhtarlarla istişare toplantısı yapıldı
Kulu'da muhtarlarla istişare toplantısı yapıldı
KONYA (AA) - Kulu Kaymakamı Hüseyin Avcı ve Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, mahalle muhtarları ve daire amirleriyle istişare toplantısı...

KONYA (AA) - Kulu Kaymakamı Hüseyin Avcı ve Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, mahalle muhtarları ve daire amirleriyle istişare toplantısı yaptı. 

Kulu Makasında bulunan bir dinlenme tesisinde düzenlenen toplantıda konuşan Kaymakam Avcı, mahalle muhtarlarının sıkıntılarını dinlemek için bir araya geldiklerini söyledi. 

Muhtarlardan mahallelerinin sıkıntılarını dile getirmelerini isteyen Avcı, "İlgili daire müdürlerimiz gerekli çalışmaların derhal yapacaktır. Bunun için bu toplantıları yapıyoruz" dedi.

Toplantıda, Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız ise 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu hakkında muhtarla bilgiler vererek, kendi yapacakları projeler ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacakları projeler hakkında muhtarlara detaylı bilgiler verdi.

Yıldız, Büyükşehir yasasıyla köylerin mahalle statüsüne geçtiğini bununla birlikte köy muhtarlarının görev ve sorumluluklarının değiştiğini dile getirdi.

Köy muhtarlarının daha önce nikah kıyabildiklerini ifade eden Yıldız, 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsüne geçtiklerinden dolayı nikah kıyamayacaklarını belirtti.

Kulu Belediyesi'nin tamamen kurumsallaştığını belirten Yıldız, artık yapılacak hizmetlerin önem aciliyetine göre bir program dahilinde olacağını, sorunların kısa sürede çözüme kavuşması için kurumların yardımlaşarak uyum içinde çalışacaklarını söyledi.

İmar konusunda da bilgiler veren Belediye Başkanı Yıldız özellikle kaçak yapılara hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini bu konuda her türlü mücadeleyi yapacaklarını belirtti.

Kaçak inşaatlarla mücadelede mahalle muhtarlıklarına çok büyük görev düştüğünü belirten Yıldız, telafisi zor olan hatalar yapmamak için  kaçak inşaatlara müsaade edilmeyeceğini ifade etti.

Toplantıda söz alan 46 mahalle muhtarı mevcut sıkıntılarını dile getirerek ortak çözüm noktaları bulmak için çözüm arayışı içine girdiler.

Toplantıda, İlçe Jandarma Komutanı Mikail Arıkan, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yetiş, İlçe daire amir ve müdürleri katıldı.