Meme kanseri taramalarına yatırım

Meme kanseri taramalarına yatırım
Meme kanseri taramalarına yatırım
- Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hatipoğlu: - "Genel Müdürlüğümüz tarafından 103, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından da 90 olmak üzere son bir yıl içinde 200'e yakın mamografi cihazı alımı yapılmıştır. Bu cihazların Türkiye'nin dört bir tarafındaki ilgili merkezlere kurulumu devam etmektedir"

KONYA (AA) - Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, Genel Müdürlükleri tarafından 103, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından da 90 olmak üzere son bir yıl içinde 200'e yakın mamografi cihazı alımı yapıldığını belirterek, "Bu cihazların Türkiye'nin dört bir tarafındaki ilgili merkezlere kurulumu devam etmektedir" dedi.

Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanserin günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Dünyada en çok tanı konulan kanserler içinde meme kanserinin akciğerden sonra ikinci sırada yer aldığını ifade eden Hatipoğlu, meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu ifade etti.  

Hatipoğlu, meme kanserinin yılda 30 bin kadar kadını etkilediğini ancak erken evrelerde meme kanserlerinin tedavi oranlarının çok başarılı olduğunu dile getirdi.

Yüksek tedavi oranlarının yakalanmasında da kadınların aile geçmişi göz önünde bulundurularak belirlenen yaşlarda düzenli kontrollerden geçmesinin önem taşıdığını anlatan Hatipoğlu, bu kontrollerin başında öncelikle mamografi, gerektiğinde ultrason ve MR tetkiklerinin yer aldığını bildirdi.

Hatipoğlu, Bakanlık olarak kanserde erken teşhisi kolaylaştırmak adına çalışmalar yürüttüklerini vurgulayarak, "Genel Müdürlüğümüz tarafından 103, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından da 90 olmak üzere son bir yıl içinde 200'e yakın mamografi cihazı alımı yapılmıştır. Bu cihazların Türkiye'nin dört bir tarafındaki ilgili merkezlere kurulumu devam etmektedir" diye konuştu.

- "Alkol meme kanseri riskini artırabilir"

Hatipoğlu, ulusal tarama standartlarına göre hedef yaş grubu olan 40-70 yaş arasındaki her kadının, iki yılda bir mamografi çektirmesi gerektiğini aktardı.

Ülke genelinde ücretsiz yürütülen tarama programlarına her vatandaşın en yakın Kanser, Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ya da hastanelerden ulaşılabileceğine dikkati çeken Hatipoğlu, şunları kaydetti:

"Bakanlığımız toplum tabanlı meme kanseri taraması çalışmalarına KETEM'leri kurarak başladı. Başta Türkiye Halk Sağlığı Kurumu olmak üzere gezici cihazlar yurt genelinde yaygınlaştırılarak vatandaşlarımızın kanser tarama hizmetlerine daha çabuk ulaşmaları sağlanmıştır. Meme kanseri oluşumunda genetik değişiklikler çok önemlidir. Genetik yapıdaki çeşitli faktörlerin ve normal yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan bozukluklar kansere neden olabilir. Menopoz sonrası yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme ve alkol, meme kanseri riskini artırabilir. Obezite ve hareketsiz yaşamla mücadele, dengeli beslenme sigara içmeme ve alkol kullanmama gibi faktörler korunmada önemlidir."