Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri

Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri
Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri
- Etkinlikler kapsamında, "Dünya İnançları" ve "Pencereler" kategorilerinde bu yıl 8'incisi gerçekleştirilen Uluslararası Konya Fotoğraf Yarışması'nın ödül töreni yapıldı

KONYA (AA) - Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, " Dünya İnançları" ve "Pencereler" kategorilerinde 8. Uluslararası Konya Fotoğraf Yarışması'nın ödül töreni düzenlendi.

Her yıl "Mezar taşları", "Çeşmeler" ve "Köprüler" gibi birçok kategoride fotoğrafların değerlendirildiği yarışmada bu yıl "Dünya İnançları" ve "Pencereler" konularında yarışıldı. Yarışmaya Dünya İnançları kategorisinde 18 ülkeden 180 fotoğrafçı 518 fotoğraf ile Pencereler kategorisine ise 185 kişi 681 fotoğraf ile katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, törende yaptığı konuşmada, yarışma çerçevesinde daha önceden planlanan iki konuda eserlerin yarıştığını söyledi.

Yarışmanın zamanla kendi içinde anlam bütünlüğü olan bir yarışma dizisi haline geldiğini anlatan Çıpan, şunları kaydetti:

"8 yıldır aralıksız sürdürüyoruz. Bu tür yarışmaların Konya gibi bir şehirde hiç kesintiye uğramadan uluslararası seviyede sürdürülmesini çok önemsiyoruz. Çok büyük gayretle her yıl yarışmanın kalitesinin çıtasını daha da yükselterek sürdürmeyi hedef edindik. Yarışmaya pek çok sanatçı katıldı. Bu yıl ödül törenini ilk defa sergi alanı dışında bir salonda yaptık. Bu yenilik hem sanatçılarımız hem de bizim açımızdan iyi oldu. Bundan sonraki yıllarda uluslararası seviyede katılımın daha da artacağını, daha çok sayıda fotoğrafın gönderileceğini ümit ediyorum. Yarışma kapsamında 5. yılda bronz yıldız almıştık. İnşallah 10. yılda gümüş, 15. yılda da altın yıldız alırız."

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri tarafından dereceye girenlere ödülleri verildi.

Daha sonra Mevlana Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların 38 sergisi ile tanıtım stantlarının açılışı yapıldı. Sergi, 7-17 Aralık tarihlerinde gezilebilecek.