Milletvekili seçiminin ardından

Milletvekili seçiminin ardından
Milletvekili seçiminin ardından
KONYA (AA) - Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik ve Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman...

KONYA (AA) - Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik ve Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri'ni değerlendirdi.

Çevik, yaptığı açıklamada, huzur içerisinde gerçekleştirilen 1 Kasım seçimleriyle dünyaya katılımcı demokrasinin güzel bir örneğinin verildiğini belirtti.

7 Haziran seçimleri sonucunda bir türlü kurulamayan hükümetin, küresel kırılganlıklarının yaşandığı Türkiye'de; ekonomik, sosyal ve siyasal alanda sıkıntılar yaşattığını vurgulayan Çevik, "Yenilenen seçimler ile güçlü bir hükumetin işbaşına geleceği görülmüştür. Bu ortamda sorunların çözümü olacak partiyi halkımız belirlemiştir" ifadelerini kullandı.

Halkın boş vaatler ve kuru inatlaşmadan yana değil, ülkenin geleceğini inşa edecek partiye oy verdiğini ifade eden Çevik, öncelikli gündem maddesi olan ekonomiye odaklanılması, kalkınma ve rekabet gücü alanlarında bir dizi düzenlemenin hayata geçirilmesi gerektiğini, böylece teröre taviz verilmeden kardeşlik hukuku içerisinde 2023 ve 2071 hedeflerine hep birlikte yürünmesi gerektiğini kaydetti.

Karamercan ise yaptığı açıklamada, bugüne kadar ekonomi ve istikrarın tek parti hükümeti tarafından sağlandığını, AK Parti'nin kuracağı hükumetle ülkede istikrar ve güvenin yeniden oluşacağını belirtti.

7 Haziran seçimlerinden bugüne 5 aylık süreçte piyasaların ve ekonominin darboğaza girdiğini vurgulayan Karamercan, "Döviz kurlarındaki artış, para piyasalarındaki dengesizlik, altın ve borsadaki dalgalanmalar, vatandaşlarımızı ve esnafımızı rahatsız etmişti. 1 Kasım'da çıkan sonuç, ülke üzerindeki kara bulutları kaldırmıştır" diye konuştu.

Vakit kaybetmeden hükümetin kurulması gerektiğini ifade eden Karamercan, ekonomik reformlar ve piyasalarda canlılığı hızlandıracak teşvik paketlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.