Milli halterci Ayşegül'ün hedefi dünya şampiyonluğu

Milli halterci Ayşegül'ün hedefi dünya şampiyonluğu
Milli halterci Ayşegül'ün hedefi dünya şampiyonluğu
- Avrupa şampiyonu milli halterci Ayşegül Çoban Başol, ABD'de düzenlenecek dünya şampiyonasında altın madalyayı hedefliyor - Ayşegül Çoban Başol: "Dünya şampiyonasında ilk altın madalyamı almak istiyorum"

KONYA (AA) - MUHAMMED BOZTEPE - Avrupa şampiyonu milli halterci Ayşegül Çoban Başol, ABD 'de düzenlenecek dünya şampiyonasında ilk defa altın madalyaya uzanmayı hedefliyor.

Milli sporcu Ayşegül Çoban Başol, 2007 Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası'nda altın madalya kazandı. Ayşegül 2008, 2009, 2010 ve 2011'de yine Avrupa şampiyonluğuna uzanırken, 2013 Akdeniz Oyunları'nda da milli marşı okutmayı başardı.

Büyükler kategorisinde ilk Avrupa şampiyonluğunu 2014'te kazanan Ayşegül, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te düzenlenen şampiyonada, silkmede 109 kiloyla gümüş, toplamda ise 184 kiloyla bronz madalya elde etti. 

- "Kürsüde yer almak istiyoruz"

Kasım 2015'te ABD'de düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası'na hazırlanan 23 yaşındaki sporcu, kota alarak Türkiye 'yi 2016 Rio Olimpiyatları'nda temsil etmeyi  hedefliyor.

Turnuvanın çok zorlu olacağını ileri süren Ayşegül, "Organizasyona dünyanın en iyi sporcuları katılıyor. Halter adına da çok önemli bir organizasyon. Çünkü 2016 Rio Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil edebileceğimiz kotayı orada kazanacağız. Dünya Şampiyonası'nda ilk altın madalyamı almak istiyorum. Ayrıca kota alarak 2016 Rio Olimpiyatları'nda ülkemi temsil etmeyi hedefliyorum. Takım olarak inşallah elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Ne kadar çok sporcuyla orada olursak bizim için o kadar iyi olur. Olimpiyatlarda madalya umudu olan en önemli branşlardan biri de halter. İnşallah en iyi şekilde ülkemizi temsil edip, kürsüde yer almayı hedefliyoruz" diye konuştu.

- "Temiz madalyalar kazanıyoruz"

Milli halterci, 2 yıl önce yaşanan doping olaylarının ardından radikal kararların alındığını hatırlatarak, "Federasyonumuz ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 'dopinge sıfır tolerans' sloganıyla hareket etmeye başladık. Ülkemiz adına dolaşan kara bulutları geride bıraktık. Federasyon başkanımız Tamer Taşpınar'ın vermiş olduğu destekle ülke halteri yeniden yapılandı. Çok büyük kalkınmayla başarılı adımlar atmaya başladık. Artık temiz madalyalar kazanıyoruz" dedi.

- "Dereceden önce puan bekliyoruz"

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar da Ayşegül Çoban Başol'un başarılı bir sporcu olduğunu ifade etti.

Ayşegül'ün gelecek vadeden bir halterci olduğunu vurgulayan Taşpınar, "Sporcumuzun ufak bir sakatlığı var. İnşallah dünya şampiyonasına yetişir. Organizasyonda puanların çok önemi var. Ayşegül kızımızdan da dereceden önce puan bekliyoruz. İnşallah 2016 Rio Olimpiyatları'nda çok sporcuyla yarışma imkanını elde ederiz" ifadelerini kullandı