Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası, Konya'da protesto edildi

KONYA (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya Şubesi üyeleri,  Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini protesto etti.

Kayalıpark'ta toplanan grup adına konuşan İHH Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, Mısır'dan her geçen gün can yakan haberlerin geldiğini söyledi.

Sisi'nin, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'ye ve İhvan üyelerine karşı hukuku, temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına alan uygulamalarının devam ettiğini belirten Uysal, şunları kaydetti:

"Yine senaryosunu kimlerin yazdığı herkesin malumu olan, dünya kamuoyunda 'Hapishaneler baskını' olarak lanse edilerek meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi hainlikle suçlamak üzere kurgulanan davada, Mursi'ye idam cezası verildi. Bunun yanında kukla Sisi'nin mahkemesinin çok sayıda kişiye idam cezası vermesi, davanın hakimler ve savcılar tarafından yönetilmediğini aleni şekilde ortaya koyuyor. Müslüman ülkelerde kaos planlayan ve sahneleyen güçlere şunu ilan ediyoruz; sandıkla gelen ve halk iradesiyle seçilen Mısır'ın ilk meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi İslam ümmeti asla yalnız bırakmayacak ve darbe ile başa geçen cuntayı hiçbir zaman tanımayacaktır."

Grup, basın açıklamasının ardından, sloganlar atarak, Mursi'ye verilen idam cezasına tepki gösterdi.