Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- TİMAV Genel Başkanı Öksüz: - "Mısır'da alınan kararla hakkında idam hükmü verilen insanların şahsında insanlık onuru ve demokrasi idam edilmektedir" - "Sisi rejimi ve uygulamaları üzerinden ülkemize ve İslam coğrafyasına mesaj verme niyeti içinde olanları biliyoruz. Onları Allah'ın şaşmaz adaletine havale ediyoruz"

KONYA (AA) -  Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz,  Mısır 'da seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararını eleştirerek "Mısır'da alınan kararla hakkında idam hükmü verilen insanların şahsında insanlık onuru ve demokrasi idam edilmektedir" değerlendirmesinde bulundu. 

Öksüz, yaptığı açıklamada, Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, halkın desteğine rağmen darbe yönetimi tarafından idama mahkum edildiğini hatırlattı.

Adalet duygusunu zedeleyen, insanlık vicdanını derinden yaralayan kararı kınayan Öksüz, hiçbir hukuksuz karar ve milletlerin sinesinde karşılık bulmayan hiçbir idarecinin ümmetin birliği, dirliği, basireti ve kardeşliğini bozamayacağını belirtti.

Yüzyıllar önce firavunların sergiledikleri zalimce tavırlar ve akıl almaz zulümlerin, 21. yüzyılda hala sergilenebiliyor olmasının insanlık adına utanç verici olduğunu ifade eden Öksüz, şunları kaydetti:

"Tüm dünyanın yaşanan bu hukuksuzluklara sessiz kalıyor olması acıları daha da katlamaktadır. Kişisel ve devletler bazında gözetilen menfaat ve hırslar uğruna Mısır halkının geleceğinin karartılıyor olmasını izah edebilmek mümkün değildir. Mısır'da alınan kararla hakkında idam hükmü verilen insanların şahsında insanlık onuru ve demokrasi idam edilmektedir. Demokrasi savunucularının, insan hakları kuruluşlarının, dünyanın jandarması gibi davranan ve dünyaya yön verme gayretinde olan ülkelerin, uluslararası toplumun manidar sessizliğini İslam dünyasının doğru yorumlaması gerekiyor. Sisi rejimi ve uygulamaları üzerinden ülkemize ve İslam coğrafyasına mesaj verme niyeti içinde olanları biliyoruz. Onları Allah'ın şaşmaz adaletine havale ediyoruz."