On yılın ardından doğan yavru kurtlar sevindirdi

On yılın ardından doğan yavru kurtlar sevindirdi
On yılın ardından doğan yavru kurtlar sevindirdi
- Konya Karatay Hayvanat Bahçesi'ne uyum sağlamaları için çalışılan dişi ve erkek kurttan 10 yıl süren titiz çalışma sonucu 6 yavru alınması yüzleri güldürdü - Hayvanat bahçesi sorumlusu Can: "Kurtların uyum sağlaması için mücadele veriyorduk. 10 yıl uğraştık. Bu bölgenin kurdu ama doğadan getirip de kafese aldığınızda strese giriyor. Üremeleri güçleşiyor"

KONYA (AA) - ABDULLAH YILDIZ - Konya Karatay Hayvanat Bahçesi'nde üremeleri için 10 yıl adaptasyon mücadelesi verilen kurtlardan alınan 6 yavrunun bakımı titizlikle yürütülüyor.

Yaklaşık 10 yıl önce erkek olanı Ankara , dişi olanı da Kahramanmaraş'tan getirilen kurtların üremesi için yaz kış ayrı iklimlendirme ve beslenme imkanları oluşturuldu.

Karatay Hayvanat Bahçesi'ne adaptasyonunda zorluk çekilen kurtların, uzun çalışmalar sonucu 6 yavrusu dünyaya geldi. 10 yılın ardından yaşanan bu gelişme ile mutlu olan hayvanat bahçesi yöneticileri, kurt yavrularının bakımı için tüm imkanları seferber ediyor.

Hayvanat bahçesi sorumlusu Mehmet Ali Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine getirilen hayvanların hastalıklardan korunması ve üremeleri için mücadele verdiklerini söyledi.

Çoğunluğu Asya ve Afrika kökenli hayvanların adaptasyonu için özellikle beslenme ve iklimlendirmeye önem verdiklerini ifade eden Can, şöyle konuştu:

"Her hayvanın beslenme şekli farklı. Bizim görevimiz hastalıklardan hayvanları korumak. Koruyucu hekimlik gibi bir şey. Onun için kışın ısıtma, yazın da serinletme ile ilgili tedbirler alıyoruz. Kışın sıcaklık düşüşüne göre iklimlendirme yapıyoruz. Aslan, kaplan, maymun, yılan, kanarya gibi hayvanlara da sürekli iklimlendirme yapıyoruz. Afrika'daki sıcaklığı sağlamaya çalışıyoruz. Nem gibi faktörleri onların yaşam şartlarına uygun hale getirmeye gayret ediyoruz."

Can, kapalı alanlarda beslenme alışkanlığı da kazandırmaya çalıştıklarını belirterek, "Beslenme şekillerini değiştiriyoruz. Kapalı alanlarda beslenebilmeleri için şartlar oluşturuyoruz. Yemi azaltıyor, vitamin ağırlıklı ürünler veriyoruz. Daha dayanıklı olsunlar diye enerji verecek yiyeceklerle besliyoruz" dedi.

Bu özenli çalışma sonucunda birçok hayvanın ortama alışarak üremelerini sağladıklarını vurgulayan Can, 10 yıl sonra kurtların üremesine çok sevindiklerini, onlara adeta gözleri gibi baktıklarını dile getirdi. 

Can, şunları kaydetti:

"Kurtların uyum sağlaması için mücadele veriyorduk. 10 yıl uğraştık. Şimdi 6 yavrumuz var. Bu bölgenin kurdu ama doğadan getirip de kafese aldığınızda strese giriyor. Üremeleri güçleşiyor. Tilkilerin üremesi için de 10 yıldır uğraşıyoruz.  Onların ne zaman üreyeceği belli değil. Daha adapte olamadılar. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz."


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  KONYA

  ,

  Afrika

  ,

  Erkek

  ,

  Asya

  ,

  Yaşam

  ,

  Beslenme

  ,

  Vitamin

  ,

  kış

  ,

  zaman

  ,

  Enerji

  ,

  Aslan