Ortaokul öğrencisi 3 ayda hafız oldu

Ortaokul öğrencisi 3 ayda hafız oldu
Ortaokul öğrencisi 3 ayda hafız oldu
- Konya'da 12 yaşındaki Elif Özen, 3 ayda Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek Diyanet İşleri Başkanlığınca verilen hafızlık sertifikasını almaya hak kazandı - Elif Özen: - "Kısa sürede hafız olmayı başardım. Çok mutluyum. Hafız olmak için disiplinli çalışma, hocaların söylediklerine itaat ve fedakarlığın olması gerektiğini düşünüyorum" - Karapınar Müftüsü Demirlenk: - "12 yaşındaki bir öğrencinin 3 ay gibi sürede hafız olması gerçekten şaşırtıcı bir durum. Hafızlık için 3 aylık süre çok kısa zamandır"

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - FATİH MİTHAT KORKUSUZ - Konya'nın Karapınar ilçesinde yaşayan 12 yaşındaki Elif Özen, aldığı özel eğitimle 3 ayda hafız oldu.

Karapınar İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinin hafızlığa özel ilgisinin bulunduğunu söyledi.

Ablasının da hafız olduğunu anlatan Özen, "Ablamın hafız olduğu mezuniyetinde, taç giyme töreninde çok duygulandım. O gün hafız olmaya karar verdim" dedi.

Özen, ilçedeki Zafer Kur'?an Kursu'nda hafızlık eğitimine başladığını belirterek, şöyle devam etti:

"Kursta benim yaşımda öğrenci yoktu. Buna üzülüyordum ama kurstaki büyüklerim ve hocalarım beni seviyordu. Bu beni mutlu etti. Kısa sürede hafız olmayı başardım. Çok mutluyum. Hafız olmak için disiplinli çalışma, hocaların söylediklerine itaat ve fedakarlığın olması gerektiğini düşünüyorum. Benim gibi hafız olmak isteyenlere de bunları tavsiye ediyorum. Allah'a hamdolsun hafız oldum. Bundan sonra da ezberlediğim ayetlerin anlamlarını anlamak için Arapça öğrenmek istiyorum. Hayatımı da bu doğrultuda yaşamaya çalışacağım."

Eğitiminin ardından girdiği sınavda gösterdiği başarıyla hafızlık sertifikasını almaya hak kazandığını dile getiren Özen, "Daha sonra hafızlık bölge yarışmasına girdim. Orada başarı beklentim yoktu. Yarışmada üçüncü oldum. Çok mutluyum, farklı bir duygu yaşadım" diye konuştu. 

Zafer Kur?'an Kursu Yöneticisi Rukiye Sarıçiçek de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hafızlık Eğitim Sistemini kurslarında uyguladıklarını söyledi.

Elif'in 20-25 dakikada hiç okumadığı bir sayfayı ezberlediğini fark ettiklerini belirten Sarıçiçek, "Sonra her 10 cüzde bir sayfasını artırdık. Böylelikle 3 ay gibi kısa sürede hafızlığı tamamladı. Bu uygulama ile öğrencimiz hafız oldu. Allah'a hamdolsun. Elif, Diyanet'in düzenlediği İç Anadolu Bölgesi Hafızlık Yarışması'nda üçüncü oldu. Bu da bizim için mutluluk verici bir başka başarısıydı" ifadelerini kullandı. 

- "Elif'in başarısını öğrenince inanamadım"

Karapınar Müftüsü Kadir Demirlenk de Elif'in başarısıyla gurur duyduklarını söyledi.

Küçük yaşta yapılan hafızlığın önemine dikkati çeken Demirlenk, Elif'in başarısını örnek göstererek, velileri çocuklarını Kur'an-ı Kerim ile bütünleştirmeye davet ettiklerini aktardı. 

Demirlenk, 10-12 yaşlarındaki çocukların hafızlık eğitimini 2 yılda tamamlayabildiğine değinerek, şunları kaydetti:

"12 yaşındaki bir öğrencinin 3 ay gibi sürede hafız olması gerçekten şaşırtıcı bir durum. Hafızlık için 3 aylık süre çok kısa zamandır. Hocamızdan, Elif'in başarısını öğrenince inanamadım. 'Üç ayda bir çocuk nasıl hafız olur' dedim. Elif kızımızın yanına gelip, hafızlığını kontrol ettiğimde hakikaten sağlam bir şekilde hafızlığını tamamladığını gördüm. Elif, 1-2 yıl olan hafızlık eğitimini olağanüstü bir çabayla 3 ayda tamamladı. Hedefimiz; bu eğitim sistemi ile diğer öğrencilerimizin de 12 ayda hafız olmasını sağlamak."