Osmanlıca kurslarına her kesimden ilgi gösteriliyor

Osmanlıca kurslarına her kesimden ilgi gösteriliyor
Osmanlıca kurslarına her kesimden ilgi gösteriliyor
- Beyşehir ilçesinde açılan Osmanlıca kursu, öğretmen, imam, devlet memuru, öğrenci ve kadınlar başta olmak üzere her kesimden ilgi görüyor

KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinde açılan Osmanlıca kursuna, öğretmen, imam, devlet memuru, öğrenci ve kadınlar başta olmak üzere her kesimden ilgi gösterildiği bildirildi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süleyman Siper, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurum bünyesinde açtıkları ve kendisinin de katıldığı kursa gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyledi. 

Son dönemde Osmanlıca'nın artık Türkiye 'nin gündeminde yer alan bir ders konusu olduğunu belirten Siper,  "Osmanlıca bizim geçmişimiz, köklerimiz. Malum kökü olmayanın geleceği de olmaz. Bu anlamda bizler de belki Konya ilçeleri arasında öncü olacak şekilde bir çalışma başlattık" dedi.

Kursa imam, öğretmen, devlet memuru, öğrenci ve kadınların da yer aldığı toplumun her kesiminden ilgi olduğunu vurgulayan Siper, şunları kaydetti:

"Ben de katılıyorum. Çok istiyorum Osmanlıca'yı iyi bir şekilde öğrenmeyi. En azından 'dedemin kabrini okumak istiyorum' dedi bir arkadaşımız. Buradakilerin bir çoğunun dededen kalma el yazmaları, kitabeleri var, bunları okumak istiyorlar. Konya da bu manada çok ayrı bir şehir, Selçuklu'nun başkenti. Medreseler, hanlar, hamamlar, kitabeler, yazılar, çiziler var. Bir de Konya'nın bir duyarlılığı var. Biz bu anlamda bir şeyi başlatmış olduk. Duyarlılık gösteren katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum."

Siper, Beyşehir'de Osmanlıca kurslarını aralıksız olarak devam ettirmeyi düşündüklerini sözlerine ekledi.