"Rusya, Suriye'de kendisine bağlı Kürt grubu kurmak istiyor"

"Rusya, Suriye'de kendisine bağlı Kürt grubu kurmak istiyor"
"Rusya, Suriye'de kendisine bağlı Kürt grubu kurmak istiyor"
- Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Beyatlı: - "Rusya'nın son hava saldırıları o bölgeleri Türkmenlerden arındırarak, kendine bağlı Kürtleri yerleştirmek ve orada stratejik bir üs ihdas etmek için yapıldı" - "Tel Abyad'ın çevresi ve Kobani'nin köyleri ile Carablus'ta çok ciddi sayıda Türkmen köyleri var. Bu bölge Rus bombardımanı, DAEŞ ve PYD saldırılarıyla, boşaltılmak istenmektedir"

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Aydın Beyatlı, Rusya'nın Suriye 'deki hava saldırılarına ilişkin, "Rusya'nın son hava saldırıları o bölgeleri Türkmenlerden arındırarak, kendine bağlı Kürtleri yerleştirmek ve orada stratejik bir üs ihdas etmek için yapıldı" dedi.

Beyatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye'nin kuzeyinde Türkmen katliamı yaptığını öne sürdü.

Rusya'nın Esed'i desteklemesinin dışında Suriye'de farklı planları olduğuna işaret eden Beyatlı, şöyle konuştu:

"Rusya, PYD'nin dışında kendisine bağlı silahlı Kürt grubu kurmak istiyor. O bölgede Kürt gruplarını destekleyerek kendi tarafına çekmek istemektedir. Tel Abyad'ın çevresi ve Kobani'nin köyleri ile Carablus'ta çok ciddi sayıda Türkmen köyleri var. Bu bölge Rus bombardımanı, DAEŞ ve PYD saldırılarıyla, boşaltılmak istenmektedir. Rusya, bundan sonraki dönemlerde bölgede kullanabilecek silahlı Kürt grubunu görmek istiyor. Suriye içinde taraftarı olan silahlı Kürt grupları kurup, kuzeyde ağırlığının olduğu bölge ihdas etmek istiyor. Rusya'nın son hava saldırıları o bölgeleri Türkmenlerden arındırarak, kendine bağlı Kürtleri yerleştirmek ve orada stratejik bir üs ihdas etmek için yapıldı."

Beyatlı, Rusya'nın Esed'in gitmesini istemediğini belirterek, "Rusya, 'Irak'ta Saddam gitti ama hala hükümetler kurulamamakta, istenilen barış ve güven ortamı oluşturulamıyor. Aynısının Suriye'de de olacağı' tezini ortaya atıyor. Ruslar, Esed'siz güvenli bir Suriye olmayacağına inanıyor" diye konuştu.

Bölgedeki Türkmenlerle sürekli görüştüğünü anlatan Beyatlı, "Birkaç gün önce Suriye'nin kuzeyinde mücadele eden Türkmenler ile görüştüm. Bunlar DAEŞ ve PYD'ye karşı ciddi mücadele veriyorlardı. Hava saldırılarında çok ciddi kayıplar verdiklerini, ancak Rus uçaklarına karşı yapacakları birşey olmadığını, pek çok sivilin öldüğünü, yaşadıkları köy ve yerleşim yerlerini terk etmekten başka çarelerinin olmadığını söylediler" ifadelerini kullandı. 

- Güvenli bölge önerisi tarihi fırsat

Beyatlı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Birleşmiş Milletler zirvesinde gündeme getirdiği Carablus-Azez arasında güvenli bölgenin ihdas edilmesi önerisini olumlu bulduklarını dile getirerek, bunun gerçekleşmesinin Suriyeli Türkmenler ve bölge halkı içinde tarihi fırsat olacağını vurguladı.

Güvenli bölgenin oluşturulmasının DAEŞ'in terör faaliyetlerini de engelleyeceğine dikkati çeken Beyatlı, "Ümit ederiz ki bu güvenli bölge yalnız Cerablus-Azez arasında değil, aynı zamanda Kuzey Irak'ta Telafer ve civarında da ihdas edilir" şeklinde konuştu.

Beyatlı, Suriye ve Irak'ta insanlık dramının yaşandığına değinerek, şunları kaydetti:

"Bunların içinde en fazla Türkmenler katledilmektedir. Türkmenlerin, Türkiye dışında destekleyicisi yoktur. Türkmenlerin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti dışında çalabilecekleri başka kapı yoktur. Türkiye de maalesef sıkıntılı dönem yaşadığı ve seçim sürecine girdiğinden dolayı bunu fırsat bilen bazı güçler, oradaki Türkmenlere daha çok zulüm yapmaktadır. Ümit ederiz ki Türkiye kendini toparlar, Suriye ve Irak'taki Türkmenlere yapılan bu kıyımları, bir an önce ağırlığını koyarak durdurur."