Sahiplendiği çocuğun kardeşini de unutmadı

Sahiplendiği çocuğun kardeşini de unutmadı
Sahiplendiği çocuğun kardeşini de unutmadı
- Konya'da 2004'te Zümrüt apartmanının çökmesi sonucu eşi ve 3 evladı ile sahiplendiği eşinin yeğenini de kaybeden doktor Oğuzalp, sergilediği davranış ve sabrıyla herkese örnek oluyor - Olaydan önce açtığı muayenehaneden sahiplendiği Selman'a da çocuklarıyla eşit miktarda hisse veren Oğuzalp, çocuğun tek varisi olan kardeşine hisse tutarı ile 12 yıllık kira bedelini teslim etti - Oğuzalp: - "Bu çok büyük bir fedakarlık değil. 'Tapuya çocuğun adı yazdırılır mı? Yarın sana ileride büyük problem olacak' dediler. Halbuki o da bizim evladımız"

KONYA (AA) - METİN BOLAT - Konya'daki Zümrüt apartmanı faciasında eşi ve 3 evladı ile sahiplendiği eşinin yeğeni Selman'ı yitiren doktor Savaş Oğuzalp, olaydan önce muayenehanesinden verdiği hisse tutarı ile 12 yıllık kira bedelini Selman'ın tek varisi olan kızkardeşine teslim etti.

Henüz 1,5 aylıkken annesi Lütfiye Gül Turan'ı kaybeden Selman ile anneannesi Hatice Ersan ve teyzesi Safiye Oğuzalp ilgilenmeye başladı. Bu süreçte oğlu Abdullah'ı dünyaya getiren Safiye Oğuzalp, yeğeni Selman'ı da emzirdi.

Eşinin ölümünün ardından evlenen ve bir kız çocuğu dünyaya gelen Selman'ın babası Rıfat Turan, vatani görevini yapmak için gittiği Hakkari'de 1995'te şehit oldu.

Bunun üzerine teyze Safiye Oğuzalp ile pratisyen hekim eşi Savaş Oğuzalp, 3 yaşındaki Selman'ı sahiplenerek kendi evlatları gibi her şeyiyle ilgilenmeye başladı.

Oğuzalp, Selman'a, ilerleyen yıllarda mirasından mahrum kalmaması için Kulu ilçesinde açtığı muayenehaneden 4 çocuğu ile eşit miktarda hisse verdi.

Zümrüt apartmanının 2004'te çökmesi sonucu 92 kişinin yaşamını yitirdiği olayda, Savaş Oğuzalp'in eşi Safiye, çocukları Abid Selman (15), Abdullah Yusuf (12) ve Hatice Sümeyra (20) ile kayınvalidesi Hatice Ersan ve Selman Turan (12) hayatını kaybetti.

Oğlu Muhammet Furkan ile enkazdan sağ kurtulan, ikinci evliliğinden de 2 çocuğu dünyaya gelen Oğuzalp, Selman'a muayenehanesinden verdiği hisseyi unutmadı. Oğuzalp, olaydan hemen sonra hisseden haberdar ettiği Selman'ın babasının ikinci evliliğinden olan kızkardeşine 12 yıl sonra hisse tutarı ile bu hisseye düşen kira bedelini verdi.

- "Şimdi olsa aynı şeyi yine yaparım"

Oğuzalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baldızı kanserden ölünce Selman ile ilgilenmeye başladıklarını söyledi. Selman'ın babası şehit olunca sahiplendikleri Selman'ın üzerine anne ve babası gibi titrediklerini aktaran Oğuzalp, "Hem öksüz hem yetim kalmıştı. Tüm kazancımı, çocuklarıma harcamak için çaba gösterdim." diye konuştu.

Ailenin bir ferdi olan Selman'a açtığı muayenehaneden, miras paylaşımında mağdur olmaması için 5'te 1 hisse verdiğini anlatan Oğuzalp, şöyle devam etti:

"Daha sonra Zümrüt enkazında ailemi kaybettim. Bu olaydan önce de bir oğlumu trafik kazasında kaybetmiştim. Allah'ın takdiri. Hastalarıma bakmaya, onlara faydalı olmaya devam ettim. Olaydan sonra parkinson rahatsızlığı başladı ama hep dimdik ayakta durdum. Selman bizim için ayrı bir çocuktu. Daha önce Selman'ın kız kardeşine 'Sizin biz de kira hakkınız ve beşte bir hisseniz var, ne zaman isterseniz vereyim' demiştim. 12 yıl sonra oğlumun hakkını, kız kardeşine verdim. Selman Turan, gözümüzün önünde hem annesini hem babasını yitirmiş bir çocuktu. Sahiplendiğimiz yavrumuza muayenehanenin beşte bir hissesini seve seve verdik. Bu çok büyük bir fedakarlık değil. 'Tapuya çocuğun adı yazdırılır mı? Yarın sana ileride büyük problem olacak' dediler. Halbuki o da bizim evladımız. Problem olarak hiç görmedik. Şimdi olsa aynı şeyi yine yaparım."

Yıllardır doktorluk yaptığını, maddiyata hiç önem vermediğini aktaran Oğuzalp, dünyada maddi bir beklentisinin olmadığını, sergilediği davranışları herkesin yapabileceğini düşündüğünü kaydetti.