Şehitlerimizi uğurluyoruz

Şehitlerimizi uğurluyoruz
Şehitlerimizi uğurluyoruz
- Yüksekova'daki çatışmada şehit edilen Jandarma Astsubay Üstçavuş Taştiken'in cenazesi, memleketi Konya'nın Doğanhisar ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi - Şehidin yaklaşık 1 hafta sonra doğum yapacağı öğrenilen eşi Ayşe Taştiken, Türk bayrağına sarılı tabutun başında, "Dursun'um sensiz doğacak yavrumuzu nasıl yetiştireceğim" diyerek, uzun süre gözyaşı döktü - Şehidin babası Ahmet Taştiken: - "Oğlum ben seni izne bekliyordum"

KONYA (AA) - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit edilen Jandarma Astsubay Üstçavuş Dursun Taştiken (27), memleketi Konya'nın Doğanhisar ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Taştiken'in cenazesi helikopterle Doğanhisar'a getirildiği sırada, ilçedeki evlerinde bekleyen baba Ahmet ve anne Rukiye Taştiken taziyeleri kabul etti. 

Şehidin 2 yaşındaki oğlu Ahmet Taştiken de dedesinin kucağında her şeyden habersiz etrafı izledi. Cenaze törenine gelen şehidin silah arkadaşları küçük çocuğu öptü.

Bir süre sonra şehit Taştiken'in cenazesi askeri helikopterle ilçeye bağlı Deşdiğin Mahallesi'ne, buradan da cenaze aracıyla babaevine getirildi. Evin önünde oğullarının cenazesini karşılayan şehidin anne ve babası gözyaşlarına boğuldu.

Sinir krizi geçiren şehidin bazı yakınlarına 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti.

Yakınlarından helallik alınmasının ardından, Türk bayrağına sarılı tabut, törenin düzenleneceği Ulu Cami'ye getirildi. Cami önünde toplanan kalabalık, tekbirler getirerek, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı.

Bir süre sonra alana gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da şehit yakınlarına taziyelerini iletti. Bu sırada Kurtulmuş'un duygulandığı gözlendi.

- Şehidin hamile eşi ambulans içinde gözetim altında tutuldu

Şehidin yaklaşık 1 hafta sonra doğum yapacağı öğrenilen eşi Ayşe Taştiken de cenaze törenini, namazın kılınacağı alandaki ambulansın içinden izledi. Hamile olduğu için sakinleştirici iğne yapılamadığı öğrenilen ve sürekli ağlayan Ayşe Taştiken, ambulans içinde sağlık ekipleri tarafından gözetim altında tutuldu.

- Şehit eşinin sözleri herkesi ağlattı

Ayşe Taştiken, AK Parti Konya milletvekilleri Hüsniye Erdoğan ile Leyla Şahin Usta'nın yardımıyla tabutun başına geldi. Eşinin fotoğrafını öpen Ayşe Taştiken, "Dursun'um sensiz doğacak yavrumuzu nasıl yetiştireceğim" diyerek, uzun süre gözyaşı döktü.

Eşiyle helalleşen Ayşe Taştiken, "Dursun'um hakkını helal et, Allah'a emanetsin. Çocuklarımızı senin istediğin gibi yetiştireceğim, sen rahat uyu. Mekanın cennet olsun" dedi.

Şehit eşinin bu sözleri, herkesi gözyaşına boğdu.

- "Oğlum ben seni izne bekliyordum"

Ayakta durmakta güçlük çektiği gözlenen şehidin annesi Rukiye Taştiken de "Ben ağladım başkalarının anası ağlamasın, düşmanların kökü kazınsın" diyerek ağıtlar yaktı.

Tabutun başına gelen şehidin babası Ahmet Taştiken, oğlunun fotoğrafını öperek, "Oğlum ben seni izne bekliyordum" dedi.  Uzun süre oğlunun tabutu başından ayrılmayan baba Taştiken'i yakınları teselli etmeye çalıştı.

Şehidin naaşı, burada ikindi namazına müteakip Konya İl Müftüsü Ali Akpınar'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından, gözyaşları arasında mahalle mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un yanı sıra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, milletvekilleri, askeri yetkililer, şehidin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze törenine şehidin silah arkadaşları tarafından gönderilen çelenkte, "Kanın yerde kalmayacak" yazdığı görüldü.

Alandaki bir evin balkonuna asılan, "Çok güzel çocuklar uğurladık ölümsüzlüğe, katran karası vicdanlar sızlamayı öğrensin diye... Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun şehidim" yazılı pankart dikkat çekti.