Seyyid Harun Veli'yi anma paneli

Seyyid Harun Veli'yi anma paneli
Seyyid Harun Veli'yi anma paneli
KONYA (AA) -  Seyyid Harun Veli'yi anma panelli Seydişehir Kaymakamlığı ve Müftülüğünün katkılarıyla gerçekleştirildi.Belediye Düğün Salonun'daki...

KONYA (AA) -  Seyyid Harun Veli'yi anma panelli Seydişehir Kaymakamlığı ve Müftülüğünün katkılarıyla gerçekleştirildi.

Belediye Düğün Salonun'daki panele, Kaymakam Tuncay Sonel, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Oyanık,  Konya Müftüsü Ali Akpınar, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Türker, İlçe  Müftüsü Kemal Demirel ile konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Muşmal ve Araştırmacı yazar Fatih Babaoğlu katıldı.

Muşmal, burada yaptığı konuşmada, Horasan'ın  Anadolu 'yu besleyen manevi bir şehir olduğunu belirtti.

Seyyid Harun tarafından yazılan 'Makala' isimli eserin geliştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Muşmal, "Onu anlamak zorundayız. Baba tarafı İmam Cafer, Anne tarafı ise Veysel Karanidir. İlahi bir emirle Horasandan bir güneş gibi doğup gelmiş. Kurduğu medresede ilim adamları yetiştirerek Anadolu'nun başka yerlerini aydınlatmıştır. Seydişehir'in manevi ışığı bütün Anadolu'ya yayılmıştır" dedi.

Araştırmacı yazar Fatih Babaoğlu ise yeni nesillerin ecdata yakışması ve yeni Seyyid Harunlar yetişmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından panelistlere Kaymakam Sonel tarafından çiçek ve teşekkür belgesi verildi.