Sultanbeyli'deki polis merkezine saldırı

Sultanbeyli'deki polis merkezine saldırı
Sultanbeyli'deki polis merkezine saldırı
- Şehit polis müdürü Çeken'in babası Mehmet Çeken: - "Acımız büyük. Oğlum daha genç yaşta şehitlik mertebesine yükseldi, vatan sağolsun" - Şehidin amcası Mahmut Çeken: "Şehidin annesi Kürt, babası Türk'tür. Birbirimize kenetlenmiş insanlarız. Bunların özellikle Cihanbeyli'yi seçmesini, Türk-Kürt kardeşliğine sıkılan bir kurşun olarak görüyorum ama bu oyun, bu plan tutmayacak. Bu insanlar birbirine düşmeyecek. Bu insanlar kardeşler. Kardeşlikleri devam edecek"

KONYA (AA) - Sultanbeyli'deki Fatih Polis Merkezine yönelik bombalı saldırının ardından yapılan silahlı terör saldırısında çıkan çatışmada şehit düşen Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü Beyazıt Çeken'in babası Mehmet Çeken, "Acımız büyük. Oğlum daha genç yaşta şehitlik mertebesine yükseldi, vatan sağolsun" dedi.

Şehit Çeken'in cenazesi, dün  İstanbul Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen törenin ardından getirildiği Konya'da Beyhekim Devlet Hastanesi Morgu'na konuldu. Morg önünde bekleyen şehidin yakınları, gözyaşları döktü. Fenalık geçiren bazı şehit yakınlarına 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti.

Hastane önüne gelen polis eşleri, ellerinde Türk bayraklarıyla "Polise uzanan eller kırılsın", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atarak yürüdü. 

-Şehidin babası olaydan önce oğlunu tembihlemiş-

Şehidin emekli polis memuru babası Mehmet Çeken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğluyla olaydan önce konuştuğunu söyledi.

Halini hatırını sorduğu oğluna dikkatli olması ve tedbiri elden bırakmaması konusunda tembihlerde bulunduğunu ifade eden baba Çeken, "Bana, 'Tamam baba, dikkat ediyorum. Polis olduğum için biliyorum' dedi. Takdiri ilahi. Kader böyleymiş. Acımız büyük. Oğlum daha genç yaşta şehitlik mertebesine yükseldi, vatan sağolsun" diye konuştu.

-"Ne mutlu bize şehidimiz var, gururluyuz, onurluyuz"-

Şehidin halası Durdu Pehlivan ise "Elleri kırılsın, müdürüme, yiğidime nasıl kıydınız" diyerek terör örgütlerine lanetler yağdırdı. Çeken'in vatanı uğruna şehit olduğunu vurgulayan Pehlivan, "Bayazıt'ım, şehidim, ne mutlu al bayrağa sarılı geldi. Vatan uğruna öldü, ne mutlu. Ne mutlu bize şehidimiz var, gururluyuz, onurluyuz. Vatan sağolsun" ifadelerini kullandı.

Şehidin amcası Mahmut Çeken de şehit için hastane önünde toplananların yarısının Kürt, yarısının Türk olduğunu belirtti.

-"Türk-Kürt kardeşliğine sıkılan bir kurşun olarak görüyorum"-

Şehidin Türk ve Kürtlerin kardeşçe yaşadığı Cihanbeyli ilçesinden olmasının özellikle seçildiğine inandığını dile getiren amca Çeken, şunları kaydetti:

"Hepimiz Kürt ve Türk olarak birbirimize kaynaşmışızdır. Bu vatana hainlik yapmak isteyenler, bu vatana bölücülük yapmak isteyenler, bu kardeşliği kesinlikle bozamayacaklar. Şehidin annesi Kürt, babası Türk'tür. Birbirimize kenetlenmiş insanlarız. Bunların özellikle Cihanbeyli'yi seçmesini, Türk-Kürt kardeşliğine sıkılan bir kurşun olarak görüyorum ama bu oyun , bu plan tutmayacak. Bu insanlar birbirine düşmeyecek. Bu insanlar kardeşler. Kardeşlikleri devam edecek. Hepimiz hısım akrabayız. Kürt'üyle Türk'üyle kardeş olmuşuz, iç içe geçmişiz. Hainlik yapmak isteyenler, bundan çıkar sağlamak isteyenler, bu başarıyı sağlayamayacaklar. Bu vatan toprakları sağ olduğu sürece şehit vermeye devam edeceğiz. Şehitler de bizim, bu vatan da bizim. Bu vatanda ne kadar kan aktıysa, ne kadar can gittiyse bu vatan için gitmiştir.  Asla ve asla vazgeçmeyeceğiz, vatanımızı böldürmeyeceğiz. Milletimizin birlik ve beraberliğini bozdurmayacağız. Kürt'üyle, Türk'üyle, Çerkez'iyle, Alevi'siyle, Sünni'siyle hepimiz kardeşiz. Bunu herkes böyle bilsin."

Şehidin cenazesinin, öğle namazının ardından kent merkezindeki Musalla Mezarlığı'nda toprağa verileceği öğrenildi.