Tarım danışmanlığı eğitim seminleri

Tarım danışmanlığı eğitim seminleri
Tarım danışmanlığı eğitim seminleri
KONYA (AA) - Konya-Karaman Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği Tarım Danışmanlığı Eğitimleri kapsamında Cihanbeyli ve Altınekin ilçelerinde seminer...

KONYA (AA) - Konya-Karaman Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği Tarım Danışmanlığı Eğitimleri kapsamında Cihanbeyli ve Altınekin ilçelerinde seminer verildi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstri Bitkileri Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, Yenice Mahallesi'ndeki seminerde aspir bitkisi hakkında bilgi verdi.

Aspirin üretim girdilerinin buğdayın yarısı kadar olduğunu vrgulayan Akınerdem, "Ülkemizde uzun yıllardır ilk 10'a dahi giremezken 2013 yılında 45.5 bin ton ile 5. sırada yer alan aspir bitkisi, nadas alanlarının değerlendirilmesinde en uygun bitkidir. Aspir, enerji açığımızı kapatmada da yenilenebilir enerjinin en önemli temsilcilerindendir" diye konuştu.

Seminerlerde ayrıca aspir, şeker pancarı ve buğday tarımının ekimden hasadına kadar yetiştirme teknikleri, toprak analizinin önemi ile toprak örneğinin alınması konuları anlatıldı.

Seminere, Kooperatif Başkanı Seyit Mehmet Dağ, ziraat mühendisleri ve çiftçiler katıldı.