Teknoyatırım-Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı

Teknoyatırım-Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı
Teknoyatırım-Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı
- "Teknoyatırım-Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı", Konyalı sanayicilere tanıtıldı

KONYA (AA) - Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere yönelik olarak hayata geçirilen Teknoyatırım-Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı, Konyalı sanayicilere tanıtıldı. 

Tanıtım programı, Konya Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Innopark Konya TGB tarafından düzenlendi.

Açılış konuşmasını yapan Innopark Konya TGB Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Botsalı, Teknoyatırım programının amacının Ar-Ge ve yenilik projesi çıktılarının ticarileşmesi olduğunu kaydetti. 

Türkiye'de daha ileri teknoloji ürünlerin üretim ve ihracatına ciddi oranda destekler verildiğini ifade eden Botsalı, Teknoyatırım Programı ile 10 milyon liraya kadar yatırım desteği verildiğini söyleyerek, Teknoyatırım Programı'na başvuruların 25 Aralık'ta son bulacağını bildirdi.

- Başvuruda dikkat edilmesi gereken kurallar

Teknoyatırım Programı hakkında bilgi veren Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Uzmanı Gözde Ulu, program kapsamında küçük, orta ve büyük işletmelere çeşitli oranlarda destek verileceğini söyledi.

Yatırıma başvuruda bulunacak olan işletmelerin dikkat etmesi gereken konular hakkında da bilgi veren Ulu, teknolojik ürünün Türkiye'de ilk defa üretilecek ürün olması ve öncelikli teknoloji alanları arasında yer alması gerektiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Ar-Ge Projesi ve yatırım planlaması ile ilgili açık ve net bilgiler verilmeli, yatırım süresi 36 ayı geçmemelidir. Alınacak makine teçhizatının ismi ve işlevi net bir şekilde belirtilmeli, yatırımın finansmanı iyi planlanmalıdır. 50 milyon liraya kadar yatırım proje başvuruları kabul edilecek olup, bunun 10 milyon TL'lik kısmı değerlendirilmeye alınacaktır. Proje hazırlanırken bu bütçe sınırlamaları göz önünde bulundurulmalıdır."

Başvurular, biltek.sanayi.gov.tr adresinden, e-devlet kullanıcı bilgileriyle yapılabilecek.

Konya Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Innopark Konya TGB tarafından düzenlenen toplantıya, Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Botsalı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü uzmanları ile çok sayıda sanayici katıldı.