Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırıları Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar'da protesto edildi - Aksaray'da HDP tabelasını söken grup ile yaşanan arbedede, 12 polis hafif şekilde yaralandı, 2 kişi gözaltına alındı

KONYA (AA) - Konya, Karaman, Aksaray ve Ayfonkarahisar'da Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırıları protesto edildi.

Konya Yeni Kent Meydanı'nda toplanan grup, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçti. "Kahrolsun PKK ", "Şehitler ölmez. Vatan bölünmez" şeklinde slogan atan, tekbir getiren grup, Alaaddin Bulvarı'nın ardından Konya Şehitliği'ne geldi.

Burada Kuran'ı Kerim okuyan, dualar eden topluluk adına açıklama yapan Ülkü Ocakları Konya İl Başkanı Mehmet Erkin, yaşanan terör olaylarının milleti derinden üzdüğünü belirterek Hakkari ve Iğdır'da şehit düşen askerlere ve polislere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

İstiklal Marşı'nı okuyan grup, şehitlikten ayrıldı. Kornalar eşliğinde topluluğa destek veren bazı vatandaşlar da yürüyüşe katıldı.

Öte yandan, gündüz saatlerinde şehir merkezinde toplanan bir grup Selçuklu ilçesindeki HDP Konya İl binasına gitti. Önce parti tabelasının üzerine Türk bayrağı asan topluluk, ardından tabelayı bulunduğu yerden sökerek yaktı. Gruptakiler polisin uyarısıyla dağıldı. 

Ereğli ilçesinde ilçe merkezinde bir araya gelenler, HDP İlçe Başkanlığı binasını taşladı. HDP tabelasını indiren ve polisin müdahale ettiği kişiler, Türk bayrağını binanın penceresinden salladı

İstiklal Marşı'nı okuyan gruptakiler daha sonra dağıldı.

- Aksaray 

Hükümet Meydanı'nda sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen topluluk, ellerinde Türk bayraklarıyla bir süre "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Hepimiz Mehmet'iz, PKK'ya yeteriz" şeklinde slogan attı. 

Burada açıklama yapan ve kendisinin de bir şehit oğlu olduğunu belirten Ahmet Bektaş, teröre destek verenlerin cezalandırılmasını istedi. Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı. 

Öte yandan, Valilik Meydanı'nda toplanan bir başka grup, sloganlar atarak, ellerindeki Türk bayraklarıyla Kent Meydanı'na yürüdü. İstiklal Marşı okuyan ve şehitler için saygı duruşunda bulunan gruptan bazıları HDP İl Başkanlığı binasının bulunduğu Kalealtı Caddesi'ne geçti.

Binaya yaklaştırılmayan kişiler ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Gruptan bazıları, parti binasının bulunduğu iş hanı girişine Türk bayrağı astı. Uyarılara rağmen dağılmayan kişilere, çevik kuvvet ekiplerince tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Bir süre polise direnen bazı kişiler bariyeri aşarak partinin tabelasını tabelayı söktü. Grup, daha sonra dağıldı.

Olaylarda 12 polis hafif şekilde yaralanırken, 2 kişi gözaltına alındı. 

- Karaman

Karaman Devlet Hastanesi önünde toplanan dolmuş ve öğrenci servis sürücüleri ile vatandaşlar, araçlarına Türk bayrakları asarak İbrahim Öktem Caddesi'nden şehir merkezine doğru konvoy oluşturdu. 

'"Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez", "Kahrolsun PKK" sloganları atan vatandaşlar, daha sonra Aktekke Kent Meydanı'nda toplandı.  İstiklal Marşı okuyarak, şehitler için dua eden grup, olaysız şekilde dağıldı. 

- Afyonkarahisar

 Afyonkarahisar'da, İmaret Camisi önünde bir araya gelen grup, "Afyon uyuma şehidine sahip çık", "Kahrolsun PKK", sloganları attı.

Anıtpark Meydanı'na yürüyen grup, burada İstiklal Marşı'nı okuyup şehitler için dua etti.

Yapılan açıklamanın ardından topluluk dağıldı.