TMO, üreticiyi yeni alım sistemi hakkında bilgilendirdi

TMO, üreticiyi yeni alım sistemi hakkında bilgilendirdi
TMO, üreticiyi yeni alım sistemi hakkında bilgilendirdi
KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinde düzenlenen toplantıda, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alımını yaptığı ürünlerle ilgili olarak yeni alım sistemine...

KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinde düzenlenen toplantıda, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alımını yaptığı ürünlerle ilgili olarak yeni alım sistemine geçtiği belirtildi.

Beyşehir Ziraat Odası konferans salonunda düzenlenen çiftçi bilgilendirme toplantısına, TMO Akşehir Şube Müdürü Hüseyin Kılboz, TMO Beyşehir Ajans Müdürü Ali Altuğ, Beyşehir İlçe Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı, mahalle muhtarları ile çiftçiler katıldı.

Toplantıda, yapılan sunumlarda yeni dönemde uygulanacak yeni alım sisteminin kaliteyi teşvik edeceğine dikkat çekilirken, sertifikalı tohum kullanımının önemi aktarıldı. Kaliteli üretim için neler yapılmasının gerektiğinin anlatıldığı toplantıda, ekim zamanı, gübreleme, sulama, hasat ve teknik danışma konularında katılımcılara teknik bilgiler verildi.

Yüksek kaçanç için ofis tohumunun tercih edilmesinin önemine de vurgu yapılırken, haşhaş kapsulü alımlarında morfin miktarının tesbit edileceği ve birincil kalite kriteri olacağı belirtildi.

Toplantıda, TMO'nun yeni uygulamasıyla ilgili olarak, "TMO 2015 yılında yeni uygulama ile süne tahribatı yüzde 2'nin altında, proteini yüzde 12 ve üzeri olan ekmeklik buğdaylar ile süne tahribatı yüzde 2'nin altında, proteini yüzde 12,5 ve üzeri olan makarnalık buğdaylara yüzde 1-7 arasında ilave fiyat uygulayacaktır" denildi.