Türkiye-ABD İlişkileri ve İş Olanakları toplantısı

Türkiye-ABD İlişkileri ve İş Olanakları toplantısı
Türkiye-ABD İlişkileri ve İş Olanakları toplantısı
- ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Turner: "Türkiye'nin daima enerji projeleri ve politikalarında destekçisi olmaktayız"

KONYA (AA) - ABD'nin  Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı James Turner, Türkiye 'nin enerji projeleri ve politikalarını sürekli desteklediklerini söyledi.

Konya Ticaret Odası (KTO) Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Türkiye-ABD İlişkileri ve İş Olanakları" konulu toplantıya katılan Turner, toplantının iki ülke arasındaki ikili ilişkilere katkı sağlayacağını söyledi. 

Türkiye ekonomisinin son 10 yılda ciddi derecede büyüdüğünü belirten Turner, "Türkiye-Amerikan ticaret hacmi de çok ciddi derecede büyüdü. Türkiye, diğer dünya ülkeleriyle rekabet içerisinde. Geçen hafta Avrupa Birliğinden üç komisyon üyesi Türkiye'ye gelmişti. Bu, çok iyi bir şey. Türkiye'nin hem Avrupa Birliğine dahil olma sürecini hem de Avrupa Birliği ile olan Gümrük Birliğini genişletme sürecini kesinlikle destekliyoruz. Türkiye'nin daima enerji projeleri ve politikalarında destekçisi olmaktayız" diye konuştu.

KTO Başkanı Selçuk Öztürk ise ABD'nin dünyanın en büyük ekonomisi, nüfus ile de dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olduğunu aktardı.

İki ülkenin siyasi ve ekonomik konularda bir araya geldiğini aktaran Öztürk, buna rağmen ekonomik ilişkilerin gelişmediğine işaret etti.

Öztürk, toplantının, bu sorunu çözmek adına gerçekleştirildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"AB-ABD Trans Atlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması, Türkiye için hayati önem taşımaktadır. Bir de Trans Pasifik İşbirliği Anlaşması var. Burada da ABD ve 13 pasifik ülkesi var. Bu anlaşmalar 'yeni bir küresel ekonomik düzen' demektir çünkü dünyanın yüzde 70'i bu yeni düzende yer alacak. Böylesine devasa bir anlaşmanın dışında kalanları olumsuz etkilememesi ise imkansızdır. Türkiye'nin bu anlaşmalar içinde yer alması, hem ABD hem de AB ekonomileri için zorunluluktur."

Konuşmaların ardından Turner, katılımcıların sorularını yanıtladı.

- Konya Valisi Erol'a ziyaret

Müsteşar Turner, Konya temasları kapsamında Vali Muammer Erol'u makamında ziyaret etti.

Turner, ziyarette yaptığı konuşmada, Konya'nın hem turizm hem de ticari açıdan önemli bir il olduğunu belirtti. Türkiye ve Amerika'nın ekonomik ilişkilerinin çok önemli olduğunu dile getiren Turner, işbirliği yapılması adına düşünceleri olduğunu vurguladı. 

Konuşmaların ardından Vali Erol, Turner'e Şeb-i Arus etkinlikleri için davetiye ve İngilizce Mesnevi hediye etti.