Türkiye-Hırvatistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Türkmenoğlu:

Türkiye-Hırvatistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Türkmenoğlu:
Türkiye-Hırvatistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Türkmenoğlu:
- "Türkiye ve Hırvatistan arasında ilişkilerin gelişmesi için karşılıklı diyalog ortamını artırmaya çalışıyoruz. İki ülke de işbirliğine açık bir tutum sergiliyor"

KONYA (AA) -  Türkiye -Hırvatistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, "Türkiye ve Hırvatistan arasında ilişkilerin gelişmesi için karşılıklı diyalog ortamını artırmaya çalışıyoruz. İki ülke de işbirliğine açık bir tutum sergiliyor" dedi.

Konya Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkmenoğlu, Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçisi Drazen Hrastiç'in de katıldığı Türkiye-Hırvatistan İlişkileri ve İş Olanakları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bu toplantı ile iki ülke arasında yeni bir işbirliği sürecinin başlayacağına inandığını söyledi.

Türkmenoğlu, "Türkiye ve Hırvatistan arasında ilişkilerin gelişmesi için karşılıklı diyalog ortamını artırmaya çalışıyoruz. İki ülke de işbirliğine açık bir tutum sergiliyor. Düzenlenen bu toplantı ile Konya ve Hırvatistan arasında yeni bir işbirliği sürecinin başlayacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Hrastiç de iki ülke arasında ilişkilere katkı sağladıklarından dolayı Konya Ticaret Odası'na teşekkür etti. Hırvatistan heyeti olarak köklü bir tarihe sahip Konya'da bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Hrastiç, ticaret ve sanayide gösterdiği gelişmelerle dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Konya ile işbirliği yapılacak bir çok alan olduğunu gördük. Bu açıdan Konya ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek için büyükelçilik olarak her türlü işbirliğine hazırız. Konyalı iş adamlarına bu konuda her türlü kolaylık sağlanacaktır."

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ise Türkiye Hırvatistan ilişkileinin tarihsel geçmişe dayandığını aktardı.

Bu eski dostluğun bir göstergesi olarak da Türkiye'nin, Hırvatistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden bir tanesi olduğunu dile getiren Öztürk, "Türkiye ile Hırvatistan arasındaki ilişkilerin köklü bir geleneğe sahip olması dolayısıyla gelecekte daha çok işbirliği sergilenmesini umut etmekteyiz. Fakat köklü dostluğa sahip olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi, iki ülke arası ilişkilerin gerçek potansiyelini yansıtmamaktadır. Ticari ilişkileri geliştirmek adına devlet, iş dünyası ve insan ilişkileri düzeyinde ilişkilerimizi geliştirmek için çok çalışmaya ve birbirimizle daha fazla yakınlaşmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından konuk Büyükelçi Hrastiç, katılımcılara Hırvatistan pazarı hakkında bilgi verdi.