Türkiye-İzlanda maçına doğru

Türkiye-İzlanda maçına doğru
Türkiye-İzlanda maçına doğru
- Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek: - "İzlanda maçında, kırmızı-beyaza bürünmüş stadı ve çevresini yeniden görmek istiyoruz. Belediye olarak biz de bayrak ve atkı dağıtımı konusunda gerekeni yapacağız"

KONYA (AA) - Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, A Milli Futbol Takımı'nın 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'nda 13 Ekim Salı günü İzlanda ile Konya Büyükşehir Torku Arena'da yapacağı karşılaşmaya ilişkin, "İzlanda maçında, kırmızı-beyaza bürünmüş stadı ve çevresini yeniden görmek istiyoruz. Belediye olarak biz de bayrak ve atkı dağıtımı konusunda gerekeni yapacağız" dedi.

Akyürek, Kayacık Spor Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında, Konya'nın organizasyon ve seyirci desteği bakımından Letonya ve Hollanda maçlarından başarıyla çıktığını söyledi.

Türkiye 'nin gruptaki son maçını İzlanda ile Konya'da oynayacağını anımsatan Akyürek, "Konya'daki milli maç imtihanından başarıyla çıktık. Şimdi yeni bir sınav veriyoruz. İzlanda maçında, Konyalı gazeteci, yönetici ve sporseverlerden şehrimizi en iyi şekilde temsil etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

İzlanda maçına çok sayıda şehrin talip olduğunu aktaran Tahir Akyürek, şunları kaydetti:

"İzlanda maçının oynandığı yer, çok iz bırakacak. Bu noktada Konya'yı kıskananlar oldu. Ancak UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri, diğer talepleri değerlendirdikten sonra Konya'nın bu maça ev sahipliği yapmasına karar verdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, stadımızın yeni olmasından dolayı Letonya ve Hollanda maçlarının Konya'da oynanması için devreye girmişti. 'Stadın açılışı gibi olsun' diye düşünülmüştü. İzlanda maçı ise Konya'dan vazgeçilemediğinin göstergesi oldu. Konya stadı, 'milli stad' konumuna yükseldi. Şehrimiz ise 'milli şehir' oldu. Konya'da 42 bin kişilik koronun maç boyunca takımımızı desteklediğini gördük. İzlanda maçını Konya'ya aldıran aslında Konya taraftarıdır. İzlanda maçında, kırmızı-beyaza bürünmüş stadı ve çevresini yeniden görmek istiyoruz. Belediye olarak biz de bayrak ve atkı dağıtımı konusunda gerekeni yapacağız."

Toplantıya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, Torku Konyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Şan ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya Şube Başkanı Recep Çınar da katıldı.