"Türkmenlerin Türkiye dışında destekçisi yok"

"Türkmenlerin Türkiye dışında destekçisi yok"
"Türkmenlerin Türkiye dışında destekçisi yok"
- Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Beyatlı: "Bugün Bayırbucak Türkmenleri sesini duyurabiliyorsa, Türkiye'nin arkasında olmasından dolayıdır. Bayırbucak Türkmenlerinin Türkiye dışında destekçisi yoktur" - "Türkiye'nin yardımlarının yoğun bir şekilde devam etmemesi halinde, oradaki Türkmenlerin çok ciddi sıkıntıya gireceği aşikar"

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Aydın Beyatlı, Suriye'deki Türkmenlere Türkiye 'nin yardım elini uzattığını belirterek, " Bugün Bayırbucak Türkmenleri sesini duyurabiliyorsa, Türkiye'nin arkasında olmasından dolayıdır. Bayırbucak Türkmenlerinin Türkiye dışında destekçisi yoktur" dedi.

Beyatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye ve Irak'ta yaşayan Türkmenlerin son aylarda büyük zorluklar yaşadığını söyledi.

Ortadoğu 'nun en hareketli bu iki ülkesine sık sık ziyaretler yaptığını anlatan Beyatlı, Irak'ta yaşayan Türkmenlerin de son derece zor şartlar altında yaşadığını belirtti.

Terör örgütü DAEŞ'in Musul'u almasının ardından Irak ve Suriye'de dengelerin değiştiğini ifade eden Beyatlı, bölgede her geçen gün mazlum halkların yaşamının zorlaştığını dile getirdi.

Beyatlı, geçen hafta Duhok ve Sincar'a gittiğini, Türkiye'nin bu bölgede yaptığı yardımları yerinde gördüğünü aktardı. Türk Kızılayı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Irak'ta yardımlarda bulunduğunu belirten Beyatlı, "Bu yardımlar bugüne kadar devam etti. İlk gidişimde Sincar'ın yakınlarında yardım tırlarını ve Türk Kızılayı görevlilerinin 'kelle koltukta' bölgeye gittiğini büyük bir sevinçle gördüm" diye konuştu.

- "Bu desteğinde burada kalmaması gerektiğini düşünüyorum"

Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmeler karşısında en masum halkın Türkmenler olduğunu dile getiren Beyatlı, şunları kaydetti:

"Suriye'de çok ciddi bir kanama var. Bundan bütün Suriyeliler gibi Türkmenler de çok ciddi etkilendi. Bölgede yaşayan Bayırbucak Türkmenleri zarar gördü ve görüyor. Sıkıntının başladığı ilk günden itibaren diğer muhalif unsurlara yapılan yardımlar gibi oradaki Türkmenlere de Türkiye Cumhuriyeti tarafından yardım yapılmaktadır ancak bugünlerde seçim arifesinde üzülerek seyrediyoruz, bazı konular ortaya atılmaktadır. Suriye ve Irak'taki Türkmenler kullanılmak istenmektedir. Bizim ümidimiz ve isteğimiz, bu Türkmen meselesi seçimden sonra Meclis'te dile getirilsin, neler yapılması gerekiyor, tartışılsın. Bu, devlet politikası olmalı. Seçim için malzeme olmaması gerekir."

Beyatlı, Irak ve Suriye Türkmenlerinin kader birliği içinde olduğunu belirterek, Suriye'deki Türkmenlerle sürekli görüştüğünü söyledi. 

Türkiye'nin Suriye'de iç savaşın çıktığı günden itibaren Bayırbucak Türkmenlerinin yanında yer aldığını belirten Beyatlı, "Bugün Bayırbucak Türkmenleri sesini duyurabiliyorsa, Türkiye'nin arkasında olmasından dolayıdır. Bayırbucak Türkmenlerinin Türkiye dışında destekçisi yoktur. Bu desteğin de burada kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye daha da güçlenmeli, Türkmenlerin uluslararası mahfilde, siyasi ve hukuki zeminde sesini daha gür duyurmalıdır" diye konuştu.

"Türkiye'nin yardımlarının yoğun şekilde devam etmemesi halinde, oradaki Türkmenlerin çok ciddi sıkıntıya gireceği aşikar" diyen Beyatlı, "Türkmenler bir taraftan DAEŞ mezalimiyle karşı karşıya kalırken diğer taraftan da Şii ve bazı Sünni gruplardan baskı görüyor" ifadelerini kullandı.