Üç kıtada 13 bin çocuk sünnet ettirildi

Üç kıtada 13 bin çocuk sünnet ettirildi
Üç kıtada 13 bin çocuk sünnet ettirildi
- RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği, 3 kıtadaki 8 ülkede yaklaşık 13 bin çocuğun sünnet olmasını sağladı

KONYA (AA) - Merkezi Konya'da bulunan RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği'nin, (RİDA-DER) 2011 yılından itibaren 3 kıtadaki 8 ülkede yaklaşık 13 bin çocuğu sünnet ettirdiği bildirildi.

Dernek yöneticileri, kurum binasında düzenledikleri basın toplantısında, dünya genelinde yaptıkları sünnet organizasyonlarını ve 2015 yılı hedeflerini anlattı.

Yönetim kurulu üyesi Dr. Fatih Soydemir, ilk olarak 2011 yılında Sudan'da gerçekleştirdikleri sünnet organizasyonları kapsamında 3 kıtadaki 8 ülkede yaklaşık 13 bin çocuğun sünnet ettirildiğini belirtti.

Soydemir,  2014 yılında toplam 7 bin 470 çocuğu sünnet ettirdiklerini ifade ederek, "Sünnet yaptığımız ülkelerde, özellikle Afrika ülkelerinin genelinde çocuklarda sünnet derisi darlığı hastalığına rastladık. Bu hastalığın tek tedavisi sünnet ama maalesef bu ülkelerde sünnet masraflarının çok yüksek olması sebebiyle aileler yaptıramıyor. Bize destek veren halkımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

RİDA-DER'in büyük çaplı sağlık organizasyonları yaptığını ifade eden yönetim kurulu üyesi Dr. Muhammet Keskin ise 2015 yılı hedefleri hakkında bilgi verdi.

Keskin, "İnşallah 2015 yılı için 10 binin üzerinde sünnet yapmayı hedefliyoruz. Sadece Afrika değil, neredeyse bütün Müslüman ülkeler o kadar zengin değil ve sünnet yaptırmak ekonomik açıdan çok zor. Sünnet, Müslüman bir çocuğun nişanı ve belgesidir. Misyoner kuruluşlar çok çalışıyor. Bizim daha çok çalışmamız gerekiyor. Sünnet organizasyonları da bu anlamda çok önemli" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  KONYA

  ,

  Afrika

  ,

  sünnet

  ,

  Fatih

  ,

  Zengin

  ,

  kurum

  ,

  yönetim

  ,

  2015