"Yurt dışı çözüm masası" aracı parasından kurtardı

"Yurt dışı çözüm masası" aracı parasından kurtardı
"Yurt dışı çözüm masası" aracı parasından kurtardı
- SGK Konya İl Müdürü Yavuz, kurum bünyesindeki yurt dışı çözüm masası sayesinde gurbetçilerin 3-4 bin lira tutan aracı parası vermekten kurtulduğunu belirtti

KONYA (AA) -  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Konya İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, hizmete giren yurt dışı çözüm masası ile gurbetçilerin emekli olabilmek için danışmanlık firmalarına verdikleri ücretlerden kurtulduklarını söyledi.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışında yaşayıp da Türkiye 'de emekli olmak isteyenlerin geçmişte sadece bir formu doldurmak için yaklaşık 3-4 bin lira aracı parası vermek durumunda kaldıklarını belirterek, kurum bünyesinde açılan "yurt dışı çözüm masası" sayesinde bu sıkıntının ortadan kalktığını ifade etti.

Artık insanların kamu kurumlarına gelip bir selam verdikten sonra işlemlerinin yapılabildiğini anlatan Yavuz, SGK'da mevzuat karmaşıklığından ya da yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye'deki sistemi biraz eksik bildiğinden kaynaklanan sorunlar olduğunu vurguladı.

"A4 kağıdından ibaret olan bir formu doldurmak için geçmişte yaklaşık 3-4 bin lira civarı aracıların danışmanlık hizmeti adı altında para tahsil ediliyordu" diyen Yavuz, bunun önüne geçebilmek için kurumda yurt dışı danışmanlık hizmeti veren çözüm masasını kurduklarını aktardı.

Burada donanımlı bir personelin hizmet vermeye başladığını dile getiren Yavuz, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımıza 20-25 dakika gibi sürede ne yapması gerektiği söyleniyor. Nasıl en kısa yoldan emekli olur, söyleniyor. Vatandaşımız eğer emekli olmayı kabul eder ve şu kadar para ödemeyi kabul ettiğini söylerse formunu yine bu masada görev yapan sekreterimiz dolduruyor. Vatandaşımız sadece imza atıyor. Teşekkür ediyor, uğurluyoruz. Emekli maaşını bağlıyoruz. Bu uygulamaya çok iyi tepkiler alıyoruz. Dışarıda da özellikle. Hatta, Karaman'dan Eskişehir'den hızlı trenle gelip danışmanlık hizmeti alanlar var. Onlar açısından da baktığımızda aynı hizmeti dışarıdan 3-4 bin lira verip almaktansa, bu yol ücretini karşılayıp Konya'ya gelip gitmek onlar için daha avantajlı oluyor."