Yurt dışındaki seçmenlere "1 Kasım" çağrısı

Yurt dışındaki seçmenlere "1 Kasım" çağrısı
Yurt dışındaki seçmenlere "1 Kasım" çağrısı
- Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Bülbül: - "Vatandaşlarımıza oy kullanmaları çağrısında bulunuyorum. Bunu son derece önemsiyoruz. 1 Kasım'daki seçimde de mutlaka oy kullansınlar. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın oy kullanmaları, Türkiye'yi önemsediklerini ve aidiyetlerini gösterir" - "Avrupa'da seçime en fazla katılım oranı yüzde 40. Biz, üçüncü yılda bu oranı yakaladık. İnşallah bu rakamı da aşarız, bunu son derece önemsiyoruz"

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, yurt dışında yaşayan vatandaşlara 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gitmeleri çağrısında bulunarak, "Bunu son derece önemsiyoruz. 1 Kasım'daki seçimde de mutlaka oy kullansınlar. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın oy kullanmaları, Türkiye 'yi önemsediklerini ve aidiyetlerini gösterir" dedi.

Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım'daki seçimde, yurt dışından 2 milyon 867 bin 658 kişinin oy kullanabileceğini söyledi.

YTB'nin kuruluşunun ardından yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik hizmetlerin arttığına işaret eden Bülbül, bunların başında ise gurbetçilerin seçimlerde oy kullanmalarını  kolaylaştırmak olduğunu vurguladı.

Bülbül, 2012'deki düzenlemelerle sandıkların yurt dışında da kurulmaya başlandığını ifade ederek, vatandaşların gümrüklere gelmeden, yaşadıkları ülkelerdeki konsolosluklarda oy kullanabildiklerini aktardı.

- Yurt dışındaki seçmenlerin ilgisi büyük

Türkiye'nin seçim ve parlamento tarihi açısından köklü bir ülke olduğuna dikkati çeken Bülbül, şöyle konuştu:

"Türkiye, ilk seçimini 1876'da yaptı. Seçim geleneğimiz pek çok ülkenin tarihinden eskidir. Kendi milletine oy hakkı veren dünya milletler sıralamasında en tepelerdeyiz. Kurumumuzun çalışmaları neticesinde 2012'de ilk defa yurt dışında oy kullanıldı. Seçimlere yurt dışından katılma oranı daha önce yüzde 5 civarındayken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 20, 7 Haziran genel seçiminde de yüzde 40'lara çıktı. 1 Kasım'da ise 54 ülkedeki vatandaşlarımız, 112 temsilcilikte oy kullanabilecek. Vatandaşlarımıza oy kullanmaları çağrısında bulunuyorum. Bunu son derece önemsiyoruz. 1 Kasım'daki seçimde de mutlaka oy kullansınlar. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın oy kullanmaları, Türkiye'yi önemsediklerini ve aidiyetlerini gösterir."

- Üçüncü yılda yüzde 40'a ulaşıldı

Bülbül, yurt dışından seçimlere katılma oranının yüzde 5'lerden, 2-3 yıl içinde yüzde 40'lara geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu büyük bir başarıdır. Avrupa 'da oy kullanma oranlarının son derece düşük olduğunu biliyoruz. Almanya, Fransa ve Hollanda'da zaten oy kullanma oranları düşük. Bu ülkelerin diasporada kullandıkları oy oranları da az. Yani Fransa dışında yaşayanların Fransa seçimlerine katılım oranları son derece düşük. Avrupa'da seçime en fazla katılım oranı yüzde 40. Biz, üçüncü yılda bu oranı yakaladık. İnşallah bu rakamı da aşarız, bunu son derece önemsiyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sadece Türkiye seçimlerinde değil, bulundukları ülkedeki seçimlerde de etkin olmalarını arzuluyoruz. Bunun için de siyasal katılım çalışmalarına aktif destek veriyoruz."

Yurt dışında 54 ülkedeki Türk vatandaşları, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde 112 temsilcilikte oy kullanabilecek.

Sandık başına gidecek yurt dışındaki Türk vatandaşları için 8 Ekim'de başlayacak oy verme işlemi, 25 Ekim'de sona erecek.