Yürümek stresten de koruyor

Yürümek stresten de koruyor
Yürümek stresten de koruyor
- Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selvi: - "Vücudun salgıladığı stres hormonları, yalnızca bedeni değil, insan beynini ve psikolojisini de etkiler. Stressiz yaşam mümkün değildir ama stresle doğru şekilde mücadele ederek yaşamak mümkündür" - "Yürüyüş gibi basit egzersizler kas gerginliğini azaltır, yoğun strese karşı koruyucudur"

KONYA (AA) - METİN BOLAT - Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi, bedeni, beyni ve psikolojiyi etkileyen stres hormonlarından yürüyerek korunabileceğini bildirdi.

Doç. Dr. Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların hem bireysel hem de toplumsal pek çok önemli sorunla karşılaştığını söyledi.

Sorunlarla baş edebilmenin, sağlam bir ruh sağlığı gerektirdiğini vurgulayan Selvi, ruhsal bozuklukların toplumun büyük bölümünde görülebileceğini dile getirdi.

Yaşanan birçok olayın tüm toplumda travma etkisi yaratarak, daha gergin, huzursuz, endişeli, mutsuz, umutsuz bireyler oluşmasına yol açabileceğini belirten Selvi, "Uzun süreli stres, hem bedensel hem de ruhsal sorunlara yol açabilir. Ancak genellikle ruhsal bozuklukları görmezden geliyor, yok sayıyoruz. Sinirlilik, gerginlik, isteksizlik, uykusuzluk gibi bazı hastalıkların ön belirtilerini kabullenmemek, tedavinin gecikmesine neden olmaktadır" diye konuştu.

- Stresle mücadele yöntemleri 

Olumsuzluklar sonrası vücudun salgıladığı stres hormonlarının, yalnızca bedeni değil, beyni ve psikolojiyi de etkilediğini anlatan Selvi, şöyle devam etti:

"Hayatımızdan stresi çıkarmak ve stressiz bir yaşam mümkün değildir ama stresle doğru şekilde mücadele ederek yaşamak mümkündür. Bunun için basit bazı kuralları uygulamak önemli olabilir. Bir hayat planınız, hedefiniz ve buna göre bir yaşam tarzınız, çalışma programınız olsun. Kendinize ve yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere mutlaka zaman ayırın. Belirlenmiş bir egzersiz programınız olsun, yürüyüş gibi basit egzersizler bile kas gerginliğini azaltır, yoğun strese karşı koruyucudur."

Yürümenin fiziksel ve psikolojik rahatlama sağladığına işaret eden Selvi, "Her gün mutlaka güneşe çıkın, ofislerde veya bilgisayar karşısında çalışıyorsanız öğle aralarını parkta, bahçede oturarak geçirin. Her gün mutlaka aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışın. Mümkünse erken yatıp erken kalkın. Çünkü bu, doğal biyolojik ritme uygun davranmamızı sağlar ve depresyona karşı koruyucudur" dedi.

Selvi, yoruluncaya veya tükenene kadar çalışılmaması, akşam saatlerinde bireysel uğraşlar veya sosyal medya yerine aileye daha fazla zaman ayrılması gerektiğini söyledi.

- Problemlerinizi "yok" saymayın

Doğal beslenmenin önemini vurgulayan Selvi, beslenmede sebze ve meyveye ağırlık verilmesi tavsiyesinde bulundu.

Katkı maddeli ürünler ve dengesiz beslenmenin beyin fonksiyonlarını etkileyebileceğini belirten Selvi, şunları kaydetti:

"Ayrıca kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini de her gün aynı zaman dilimlerinde yemek, belirli düzeninizin olmasını sağlayacaktır. Problemlerinizi yok saymayın veya unutmaya çalışmayın. Çözebilmek için uğraşın, fikir alın, uygulamak için destek arayın. Yoğun sigara, alkolle unutmaya çalışmak ya da öfkeyle sorun çözmeye kalkmak, kaygı düzeylerini artıracak, sorunun daha çok büyümesine neden olacaktır. Yoğun stresli olduğunuz dönemlerde çekinmeyin ve ruh sağlığı profesyonellerinden destek alın. Unutmayın ki stres her insanı belirli bir düzeyde etkiler ve yardım almak asla ayıplanacak, utanılacak bir durum değildir."