1 milyon liraya bir koleksiyon

1 milyon liraya bir koleksiyon
1 milyon liraya bir koleksiyon
Birisi gelse çağdaş sanata yatıracağım 1 milyon liram var, dese ona nasıl bir koleksiyon önerirdim? İyi bir başlangıç koleksiyonuna uygun, içinde herşeyden bir nebze bulunan hem farklı disiplinleri ele alıp, hem gençleri hem çağdaş klasikleri içeren bir liste hazırladım.
Haber: HASAN BÜLENT KAHRAMAN / Arşivi

Bir kişi gelse 1 milyon liram var, tümünü çağdaş sanata yatıracağım, neler alayım dese ona nasıl bir koleksiyon önerirdim? Bu sorunun ilk yanıtı o kişiyi tanımaktan geçer. Koleksiyon bir karakterdir. İnsanın kişiliğini yansıtır. Her koleksiyoner, birikimi belli bir hacme eriştikten sonra, işin ticaretle ilgili kısmına bakar, bakmak zorundadır. Sonunda parayla yapılan bir şey koleksiyon. Neredeyse sıfıra yakın bir birikimle de yapılabilir. Ama o zaman sadece sanatla, sanat aşkıyla yaşamak zorundadır insan. Amerikan koleksiyonerleri Herb&Dorothy bu konuda büyük bir örnektir. (Onlar hakkında yazdığım bir yazıyı dileyenler internette dolaşıp bulabilir.) Fakat asıl maksadı para, ticaret olmayan insanın koleksiyonu sadece bir temele dayanır: zevk, tutku!
Ama zevk ve tutku da zamanla değişir. Gelişir. Yeni yönler alır. Çağdaş sanat politik bir sanattır. Estetiği en ileri noktasında sorgulayan bir özelliği de vardır. Dolayısıyla insanın kendisini geliştirmesi, okuması, görmesi ve sorgulaması şarttır.
Birkaç tarz koleksiyonla başlanabilir. Daha çağdaş klasiklere gidilebilir. Daha yeni yapıtlara yönelebilir insan. Sanatsal üretim alanlarının çoğulluğundan yararlanabilir. Video, dijital sanat, enstalasyon, yeni medya sanatı biriktirebilir. Bunlar tercihlerdir. Ama bir bilgi boyutu vardır bu yaklaşımların.
Benim yeni başlayanlara, eğer genç iseler, tek bir önerim var: kendi kuşakdaşlarının yapıtlarını biriktirsinler. Onlarla yaşasınlar, yaşlansınlar. Bunun çok farklı yararları olacaktır. Ayrıca insana, bir süre sonra, ‘keşfetme’ hatta ‘destek olma’ hazzı da yaşatabilir.
Bu mantıkla bakarak ben bir sentez yapmaya çalıştım. İçinde her şeyden bir nebze bulunan bir koleksiyon öneriyorum. Hem çağdaş sanatımızın birikimi yansıtıyor, hem farklı disiplinleri ele alıyor, hem daha gençleri hem çağdaş klasikleri içeriyor. İyi ve güçlü bir başlangıç ve koleksiyon olduğuna güvence veririm. Ama hangi sanatçının hangi yapıtı derseniz, onun seçimini size bırakıyorum.


Görsel, Yaşam Şaşmazer

HEYKEL

Yaşam Şaşmazer / Belin Art Projects/ 30 bin € (84 bin TL)

Erdağ Aksel/ Galerisi yok/ 40 bin € (112 bin TL)

Osman Dinç / Pi Artworks/ 15 bin € (42 bin TL)

Gülay Semercioğlu / Pi Artworks 40 bin $ (88 bin TL)

Seçkin Pirim / Galeri Merkür / 60 bin € (168 bin TL)


Görsel, Murat Polat

RESİM, MULTİMEDYA, ENSTALASYON

Ardan Özmenoğlu / Siyah Beyaz/ 15 bin TL

Ansen / X-İst/ 25 bin € (70 bin TL)

Ersan Deveci / Merkür / 13.5 bin TL 

Ramazan Bayrakoğlu / Galerie Lelong 45 bin € (126 bin TL)

Seydi Murat Koç / Çağla Caboğlu / 12 bin € (33,6 bin TL)

Gülin Hayat Topdemir / Galeri Zilberman/ 19 bin TL

Murat Pulat / Alan İstanbul / 22 bin $ (48,5 bin TL)

Ekrem Yalçındağ / Dirimart / 28 bin € (78,4 bin TL)

Ebru Uygun / Dirimart / 19 bin$ (42 bin TL)

Jale Çelik / Galeri Artist / 10 bin $ (22 bin TL)

Murat Akagündüz / 28 bin € (78,4 bin TL)

Hatice Güleryüz / Rampa/ 10 bin € (22 bin TL)


Görsel, Nuri Bilge Ceylan

FOTOĞRAF

Nuri Bilge Ceylan / Dirimart / 16.5 bin € (46,2 bin TL)

Nazif Topçuoğlu / Galeri Nev/ 7 bin € (19,6 bin TL)

Murat Germen / C.A.M Galeri 17.5 bin TL (17,5 bin TL)

Ahmet Elhan / Zilberman / 12 bin TL


Görsel: Murat Germen

VİDEO
Kutluğ Ataman (Fiyatlandırılamadı)

Ali Kazma / Galeri Nev/ 12 € (33,6 bin TL)

Canan / Rampa / 12 bin € (33,6 bin TL)

Nevin Aladağ / Rampa 20 bin € (56 bin TL)

*Editörün Notu: Rakamlar, fuarda yer alan sanatçıların buradaki en yüksek liste fiyatlarına, yer almayanların ise tahmini fiyatlarına göre belirlenip bizim tarafımızdan eklenmiştir. Toplam değer 1 milyon liranın üzerine çıkmaktadır.

Bir sanat gazetecisinin piyasa ile imtihanı