10 yıl geçti aradan

"Tüm dünyadaki dostlarımın ve hayranlarımın artık bilmesinin zamanı geldi" dedi ve 22 Kasım 1991'de AIDS olduğunu açıkladı.

İSTANBUL - "Tüm dünyadaki dostlarımın ve hayranlarımın artık bilmesinin zamanı geldi" dedi ve 22 Kasım 1991'de AIDS olduğunu açıkladı. Bu açıklamadan iki gün sonra da, Londra Knightsbridge'deki evinde zatürreeden öldü. Bir yıldız daha kayıp gitmişti. Artık rock Freddie Mercury'siz, 'Kraliçe' de 'Kral'sızdı.
Freddie Mercury'nin ölümünün 10. yıldönümü anısına 'Love Kills' şarkısının yeni remix'leri radyolarda çalındı. Ayrıca sanatçının solo çalışmalarından derlenen
'Solo-The Best Of Freddie Mercury' ve 10 adet CD'yle iki adet DVD'den oluşan 'The Solo Collection' adlı özel set de sınırlı sayıda tekrar basıldı.
5 Eylül 1946'da Zanzibar'da Frederick Bulsara adıyla dünyaya gelen Mercury'nin müzik serüveni 22 yaşında, Brian May ve Roger Taylor'ın da yer aldığı 'Smile' adlı grupla başladı. 1970 yılında Smile'ın solist koltuğuna oturduğunda önce grubun ismini sonra da kendisininkini değiştirmişti. Artık Smile Queen'di. Ve Queen'in solisti de Freddie Mercury'di.
Queen, 'Mercury'li' 21 yıllık müzik kariyeri boyunca 'Sheer Heart Attack', 'A Night At Opera' gibi 'klasik' mertebesine yükselmiş albümlere imza attı. Ojeli tırnakları, dar deri pantolonları, düzenlediği efsanevi aftershow partileriyle Mercury de, rock âleminde kendisine frapan ve aşırılıklarla dolu bir yol çizdi. AIDS olduğunu grup üyelerinden bile yıllarca saklamıştı. (Kültür Sanat)