10 yılda tamamlanan 'Gelibolu Senfonisi' ilk kez...

10 yılda tamamlanan 'Gelibolu Senfonisi' ilk kez...
10 yılda tamamlanan 'Gelibolu Senfonisi' ilk kez...
10 yılda tamamlanan ve 'Barış Umudu' adlı ilk bölümü Demir Demirkan'ın imzasını taşıyan 'Gelibolu Senfonisi'nin dünya prömiyeri, dün akşam Aya Arini'de yapıldı.

Gelibolu’da savaşmış her milletten birer bestecinin yazdığı 10 mini eserden oluşan “Gelibolu Senfonisi”nin dünya prömiyeri dün gece Aya İrini’de gerçekleştirildi. Senfoninin, Demir Demirkan tarafından bestelenen “Barış Umudu” adlı ilk bölümünün de ilk kez seslendirildiği konserde; 60 kişilik İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nden 40 kişilik bir koro “Gelibolu Senfonisi”ne hayat verdi.

Avustralya devletinin 2005 – 2015 yılları arasında her yıl, Gelibolu’da savaşmış her milletten bir besteciyle çalışarak oluşturduğu “Gelibolu Senfonisi”, 10 mini eserden oluşuyor. Senfoninin, 2005 yılında bestelenen “Barış Umudu” (Hope Of The Higher Heart) adlı ilk bölümü, başarılı müzisyen Demir Demirkan’ın imzasını taşıyor.

10 yılın sonunda oluşturulan “Gelibolu Senfonisi”nin dünya prömiyeri, Türkiye ve Avustralya’nın ortak organizasyonuyla 4 Ağustos Salı akşamı Aya İrini’de gerçekleştirildi. Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleşen konsere; Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan devlet yetkililerinin yanı sıra, Demir Demirkan ve diğer eserlerin bestecileri de katıldı.