10. yılını kutlayan Contemporary İstanbul başladı

10. yılını kutlayan Contemporary İstanbul başladı
10. yılını kutlayan Contemporary İstanbul başladı
Bu yıl 10'uncusu gerçekleşen, dünyanın ve Türkiye'nin en iyi çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul, dün özel bir gösterimle ziyarete açıldı. 102 galerinin katıldığı fuar, pazar günü sona erecek.

Hürriyet'te yer alan habere göre 15 Kasım Pazar’a kadar devam edecek Contemporary İstanbul 10. yılında 'Contemporary Tehran' (Tahran’dan Çağdaş Sanat) ve Plugin yeni medya bölümünün de yer aldığı 102 galeriyi İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar'da ağırlıyor. Akbank Sanat ana sponsorluğunda; 24 ülke ve 28 şehirden toplam 102 sanat galerisine ev sahipliği yapan Contemporary İstanbul bu sene, 23 galeriyi de ilk defa ağırlıyor.

Contemporary İstanbul, Contemporary Tehran (Tahran’dan Çağdaş Sanat) adı altında gerçekleştirilen “Focus” bölümünde İran sanatını temsil eden, Nasser Bakhshi (Aaran Gallery), Babak Roshaninejad (Assar Gallery), Ali Akbar Sadeghi (Shirin Gallery), Moreshin Allahyari (Lajevardi Foundation) ve Houman Mortazavi (Dastan’s Basement) gibi önemli sanatçılar yer alıyor. 

 

Assar Gallery, Aaran Gallery, Dastan’s Basement, Lajevardi Foundation ve Shirin Gallery gibi Contemporary Tehran’ın katılımcı galerilerinden, 1950- 1960 yılları arasında başlayıp günümüze kadar uzanan İran modern sanatını işleyen ve toplamda 600 eserin bulunduğu özel koleksiyon ‘The Mobarqa Collection’ Contemporary İstanbul’un dikkat çeken sergilerinden.

Türkiye’deki sanat anlayışına yeni bir soluk getiren yeni medya sanatının en dikkat çeken eserlerinin yer aldığı ‘Plugin’ ise bu yıl Dr. Ebru Yetişkin küratörlüğünde gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl Contemporary Istanbul’un en çok ilgi gören bölümlerinden olan Plugin üçüncü yılında; galerileri, mimarlık & tasarım stüdyolarını, yeni medya ile ilgili yaratım atölyelerini, oyun laboratuvarlarını, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifleri X-CHANGE başlıklı bir küratöryal tema altında ve tek bir alanda bir araya getiriyor.