10 yıllık düş, gerçek oldu

10 yıllık düş, gerçek oldu
10 yıllık düş, gerçek oldu
Ressam Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın, doğduğu Bayburt'un Bayraktar köyünde (eski adıyla Baksı) kurduğu Baksı Müzesi temmuz ayında açılıyor.

İSTANBUL -  Önceki gün İstanbul Modern’de bir toplantıyla tanıtılan Baksı Müzesi, ressam Hüsamettin Koçan’ın on yıllık çabasının ürünü. Koçan, kendisiyle bu hayali paylaşan, desteğini esirgemeyenlere teşekkürünü toplantıda birer plaket vererek ifade etti. Plaketlerin takdimine Yaşar Kemal ve Aydın Doğan da katıldı.

Hüsamettin Koçan, yaptığı konuşmada “Babamdan gurbete gitmeyi, anamdan sabretmeyi öğrendim. Bu müzenin içeriğinde bekleme var. Aslında buna bir müze değil, sanatçı projesi demek lazım. Projemiz sosyal erozyona karşı bir proje. Buradan oraya bir göç başlatabilir miyiz, yabancılaşmayı ortadan kaldırabilir miyiz diye soran bir proje. Kendi başına, küçük de olsa, küreselleşme denilen kavrama bir efelenmesi olduğunu da düşünüyorum. Burayı koşulsuz destekleyenlerin başında sanatçılar var. Hepsine teşekkür ederim.” dedi.

Hüsamettin Koçan’ın, kardeşi mimar Metin Koçan’la birlikte tasarladığı Baskı Müzesi, 30 bin metrekare kapalı alanda çağdaş sanatı ve geleneksel el sanatlarını yan yana getiriyor. Sergi salonunda halk resmi örnekleri, camaltı resimleri, taş baskılar, çömleklerle birlikte müzenin çağdaş sanat koleksiyonu sergilenecek. İlk sergi müzenin koleksiyonunda yer alan 20 sanatçının ‘gelenek ve sanat’ temalı işleri olacak. Müzenin bünyesinde ayrıca etnografik ögelerin toplandığı bir Bayburt Evi, konferans merkezi, kaybolan el sanatlarının canlandırıldığı, dokuma tezgâhlarının bulunduğu atölyeler var. Bu atölyeler aynı zamanda çağdaş sanatçıların da üretim merkezi olacak. Müzenin 10 bin kitaplık geniş kütüphanesi ise başta köy çocüukları olmak üzere herkese açık. Çoruh Nehri’nin kenarındaki bu müzenin bir de misafirleri için konuk evleri var. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Aydın Doğan