100 yıl sonra atalarının izinde 1000 kilometre

100 yıl sonra atalarının izinde 1000 kilometre
100 yıl sonra atalarının izinde 1000 kilometre

İngiliz Kraliyet Flarmoni Orkestrası'nın Şefi Vartan Melkonian.

İngiliz Kraliyet Flarmoni Orkestrası'nın Şefi Vartan Melkonian, Muşlu bir Ermeni. Tehcirde ailesi yaşamını yitirdi. Beyrut'ta yetimhanede büyüdü. 100 yıl sonra kızıyla birlikte atalarının anısına Van'dan Beyrut'a kadar 1000 kilometrelik bir yürüyüş yapacak. Melkonian'ın bir mesajı var: "Ruhumuza acı çektirecek şey tarihimizin gerçeklerinin inkarıdır."
Haber: SERDAR KORUCU - serdarkorucu@hotmail.com / Arşivi

Vartan Melkonian… Bugün İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın şefi… 100 yıl önceyse ataları Muş’ta yaşıyordu. Ta ki 1915’te Osmanlı yönetimi tarafından “tehcir” kararı çıkana kadar…

Melkonian, Şubat ayında kızı Veronica ile birlikte Türkiye ’ye gelecek. Amaçlarıysa atalarının izini takip ederek “Walking for Armenia” yani “Ermenistan için Yürüyüş” projeleri kapsamında Van’dan başlayıp Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Birds’ Nest Yetimhanesi’nde sonlanacak 1000 kilometrelik hattı yürümek. Melkonian’lar için bugün en büyük tehlikeyse Suriye hattı. Fakat aile iç savaş ve IŞİD tehdidine rağmen bu yolu kat etmeye kararlı…

“Walking for Armenia” yani “Ermenistan için Yürüyüş” projesine nasıl karar verdiniz? Sizin mi kızınızın mı fikriydi?

Fikir kızıma ait. Ermeni Soykırımı’nın 100. yılını anmak için atalarımızın izinden aynı mesafeyi yürümemizi önerdi. Tıpkı atalarımız gibi.

Vartan Melkonian, Beyrut’ta Birds’ Nest Yetimhanesi’ndeyken. Soldan ikinci sıradaki Melkonian.

 

Güvenlik kaygınız yok mu? 2007’de İstanbul’daki Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikasti ya da 2008 yılında “Barış Gelini” projesiyle Türkiye’ye gelen Pippa Bacca’nın öldürülmesi sizi tedirgin etmedi mi?

Hem Hrant Dink’in hem de Pippa Bacca’nın öldürüldüklerini biliyorum. Çok üüzücü olaylar. Ama kızım bana bu fikri bir yıl önce ilk sunduğunda hiçbir güvenlik endişesi yoktu. Özellikle bir üniversite öğrencisi olarak, İngiltere’de güvenli bir hayatı bu proje için arkasında bıraktığının bilincinde.

Fakat bugün tehlike sadece Türkiye ile de sınırlı değil. Suriye’de hala süren bir savaş ve IŞİD tehdidi var.

Proje onun ilk aklına geldiğinde durum farklıydı. Doğal olarak kaçırılanlar, kafaları kesilenler ve tecavüz edilenlerle ilgili haberler onun günlük hayatına ait değil. Bugünse bölge kutuplaşmış durumda.

Peki siz Şubat ayında bu rotayı takip edecek misiniz?

Planımız bu.

“PLANI YAPARKEN IŞİD YOKTU AMA ROTAMIZI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ”

Haritanıza göre Suriye’ye Kobani üzerinden geçeceksiniz. Son duruma göre planda değişiklik yapacak mısınız?

Biz projemize başlarken IŞİD yoktu. Bu aşamada rotamızı değiştirmek gibi bir planımız da yok.

Sizce 100. yıldönümünde soykırımı hatırlatan bu proje Türkiye’de nasıl karşılık bulacak?

Ben bütün halkların, herkesin böyle projelere hazır olması gerektiğini düşünüyorum. Bu projeyle bizler sevdiklerimizi tevazu ve incelikle anacağız. Ben ve kızım sadece atalarımızı hatırlayacağız.

Gelen ilk tepkiler nasıl? Web siteniz üzerinden sizinle iletişime geçenler var mı?

Sonuçta bu kişisel bir çaba. Tek yapmak istediğimiz de 100 yıl önce herhangi bir iz bile bırakmadan ölen aile bireylerimizi anmak. Bunun için dünyanın dört bir yanından destek mesajları yağdı. Ve biz hepsine müteşekkiriz.

Projenize Kilikya Katolikosu I. Aram da destek verdi.

Evet, kendileri de destek verdi ancak bizim yürüyüşümüzün güvenlik şartlarından endişe ediyor. Yine de yazdığı bir mektupla dünyaya mesajını iletti. Bu mektubu biz “www.walkingforarmenia.com” sitesinde yayınlıyoruz. Kendisi mesajında projemizin önemli bir inisiyatif olduğunu belirtiyor, dünyaya Osmanlı-Türk yönetimi tarafından Ermenilere karşı işlenen ve bir daha asla tekrarlanmamasını istediğimiz soykırımı yeniden hatırlatacağını ifade ediyor.

Vartan Melkonian, Prens William'a ödül verirken.

 

“ANNEM VE BABAM NEDEN BEYRUT’TAYDI?”

Yürüyüşünüz sırasında hiç açıklamanız olacak mı? Bir mesaj verecek misiniz?

Benim politik, dini ya da felsefi bir mesajım olmayacak. Ben sadece yürüyüşümle hala içimde yanan soruları taşıyacağım: 100 yıl önce benim atalarıma ne oldu? Neden benim annem ve babam çok erken yaşlarda akrabalarını kaybedip, anavatanlarından, evlerinden uzakta bir yetimhanede yaşadılar?

Bu rotanın başlangıç noktası için neden Van’ı tercih ettiniz? Neden Erzurum, Harput ya da sınıra daha yakın olan Diyarbakır değil? Atalarınız nereliydi?

Van’ı pratik nedenlerden dolayı seçtik. Benim aile bireylerim Van doğumlu değil. Onlar Ermeniler için önemli tarihi figürlerimizden olan Vartan Mamigonian’ın memleketi Muş’ta doğmuşlardı. Yine de bizim amacımız 100 yıl önceki rotayı takip etmek.

“BABAMIN SON GÖRDÜĞÜ ETRAFLARINI ASKERLERİNİN ÇEVİRMESİYDİ”

1915’ten geriye size nasıl hikayeler kaldı?

Büyükanne ve büyükbabalarımla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. İsimlerini, 1915 sırasında kaç yaşında olduklarını. Hiçbir şeyi… Babamdan onun anne ve babasına dair çok az hatıra dinledim. Büyük bahçeler ve evler hatırlıyordu. Her ne kadar ailenin en büyük çocuğu olsa da yaşananlar sırasında 6 yaşındaydı. Anne babasına dair hatırladığı tek şey, son kez etraflarını askerlerin çevirdiğinde görmesi.

Rotanız çocukluğunuzun geçtiği Beyrut’taki Birds’ Nest Yetimhanesi’nde sonlanacak.

Benim anne ve babam Beyrut’ta mülteci kampında evlendiler. Annem ben 4 yaşındayken hayatını kaybetti. Bu nedenle de beni Danimarkalı misyonerlerin Birds’ Nest yetimhanesine gönderdiler. Yetimhanedeki Maria Jacobsen, 1915’teki katliamın ardından yaşananların şahidi olmuştu. Biz de bu nedenle yürüyüşümüzü benim evimde, bildiğim tek ev olan bu yetimhanede tamamlayacağız.

Sizin için bugün Türkiye ve Doğu Anadolu ne ifade ediyor?

Benim için Doğu Anadolu yaslı topraklar. Ne zaman adı geçse duygulanırım. Ne de olsa tarihi Büyük Ermenistan’ın içinde yer alan Muş, benim atalarımın anavatanıydı.

Son olarak Türkiye’ye ve halkına yaşayanlarına mesajınız nedir?

Nasıl ki eğer geçmişte ailenizdekiler iyi şeyler yapmışsa bu sizi iyi bir insan yapmıyorsa, kötü şeyler yapmışlarsa da bu sizi kötü bir insan yapmaz. Ama sizi olumsuz etkileyecek, ruhunuza acı çektirecek olan şey tarihinizin gerçeklerini inkardır…


  http://www.radikal.com.tr/126461612646167

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ermeni asıllı vartan melkon sakın böyle bir maceraya heves etmesin : - okkes cavus

  sayın vartan melik on inginlerden kalkıp bin kilometre yolu kat edip, babasının doğup büyüdüğü yer olan vana kadar gelmek için ne kadar büyük bir özlem ve özveridir bu insanın yaptığı. ancak babasının akıbetinin nasıl olduğunu biliyor mu acaba. Türkiye'de böyle anıları tekrar yad etmek için gerek olayın olduğu yerleri gerekse yaşadığın yerlerde, çok acı ve hatta ölümler yaşandı ise . o muhite anmak için gelinmesi bazı kesimler tarafından nasıl karşılanacaktır. çünkü bizim ülkemiz katliamlara ve olaylara neden olmuş kişileri ve olay yerlerini ziyaret etmek çok zor bir iştir. bakarsın devlet izin verir bazı kendini devlet yerine koyan guruplar karşı çıkar hatta olay bile çıkarırlar . bazen de bakarsın devlet yasaklar. Maraş ta büyük bir insanlık dramı yaşandı . o katliam bir dış işgal değildi . bu ülkenin karanlık vatan hainlerinin caniliği idi. bizim ülkemiz böyle cani olaylarla doludur .şimdi ermeni vartan kardeşimiz bin kilometre yolda birde işit durumu var ki gayri Müslimleri öldürmenin en büyük Müslümanlık olduğunu söyleyerek binlerce ezdiyi ve er meniyi suriyede katletti vartan da oralardan geçecekmiş, sakın böyle bir riske girmese çok iyi olur ......

  Korkunc! - user416322

  Korkunc büyük bir aci. Kalbimle yaninizdayim. Harikasiniz!

  Türkiye de bu yürüyüşe sahip çıkmalı! - guru

  En azından Türkiye kısmında bu yürüyüşün sağ salim gerçekleşmesi için Türkiye her türlü tedbiri alabilir.

  Soykırım mı? - Dedemkorkut

  Çevremizin haline bakıp ibret almayan insanlardan 1915 de olanları anlamasını bekleyemeyiz. Su anda Suriye ve Irak'taki evlerinden kaçıp sınırlarımıza sığınmış bir milyonu aşkın insan sürgün hayatı yaşıyor. Binlercesi öldü, öldürüldü. Şu kahrolası dünyada ne zaman barış ve huzur olmuş ta Osmanlı, Ermenilerin soyunu kırdı diyebiliyoruz anlamıyorum. Vartan Melkolian şöyle demiş: " Fikir kızıma ait. Ermeni Soykırımı?nın 100. yılını anmak için atalarımızın izinden aynı mesafeyi yürümemizi önerdi." Ermeni soykırımının 100 yılını anmak... Neden insanlar acılarını anarken kendileri hakkında da bir sorgulama yapmazlar? Osmanlı canı sıkıldığı için mi yüzyıllardır kılına bile dokunmadığı Ermenileri bu topraklardan sürgün etmiş? Bunun bir sebebi yok mudur? Olduğunu pek ala biliyoruz. Bir soyun, acılarını sürekli gündeme getirerek kendi toplumunun ruhunda karşı tarafa kin depolamasını kesinlikle onaylamıyorum. Bunun insanlık değerlerine ve barışa hiç bir katkısı olmaz. Belki batı dünyası soykırımı kabul ederse, Türkiye'ye tazminat davaları açılır ve bazı cepler bol para görür. Bu sayede Ermenistan da kalkınmış olur. Amaç bu olmasın?

  Kin yerine kardeslige ve barisa hizmet etmek - user829342

  Ingiliz sarayinda sef olabilirsin. Ama onemli olan insan aklinin sarayinda sef olmak daha iyi. Ben boyle bazi Ermeni insanlarinin inatlasmasina anlam veremiyorum. Karsilikli olaylar olmustur. Ama eger Ermeniler kazanmis olsaydi, bu bizim ulusal savas kahramanligimiz diyeceklerdi ve Turkleri buralardan kovduk veya yok ettik diyeceklerdi. Ee simdi 100 yil once olan olaylar icin gelecegi zehirlemek, zavallilik pisikolojisine girmek, illada Turkleri soykirimci ilan etmek ne kazandiracak sizlere, Allah askina. Tarihi bir kural olarak "tarih tekerrurden ibarettir" sozunu illada gecerli kilmak sizin boynunuzun borcumu?. Oyle Ermeni insanlarinin boyle Turk insanlarina hin'ci, kin'ni neden?. Neden boyle bazi Ermeniler Turklerle ugrasmayi kendilerine bir is alani olarak edindiler. Sizce bu Turk insanlari arasinda infial uyandirmiyormu?. Bu infialcilar ve onlara illada yataklik etmeye calisan sozum ona kalemci kose yazarlari veya gazeteciler ortak akli bir beraberce konusun ve akilli olan ortak yolu bulun. Devamli boyle kin yaratmayi, birilerini suclamayi birakin ve barisa, kardeslige kaleminizi kullanin.

  - aliarkadas

  Bu yaşantıları okumak çok acı veriyor. Dünya herkesin yaşayabileceği kadar büyük. Irkçılık ise insanlığın utanması gereken en büyük kavram

  - gundi ghandi

  Adam açıkça Muş ve Doğu anadoluyu büyük Ermenistan'ın parçaları görüyor ve yürüyüşün adı büyük Ermenistan için olmasına rağmen hala siyasi bir yanı olmadığına bizleri inandırmaya çalışıyor. Sanırım pkk'lilerle aynı ortamda çok kalmış