1001 türlü belgesel

Bugünden itibaren belgesel meraklıları dünyanın dört bir yanından belgesel filmleri izlemek üzere İstanbul'da buluşacak.

İSTANBUL - Bugünden itibaren belgesel meraklıları dünyanın dört bir yanından belgesel filmleri izlemek üzere İstanbul'da buluşacak. Saat 11.00'de AKM Sinema Salonu'nda düzenlenecek törenle açılacak Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali'nde
101 film gösterilecek. Kültür Bakanlığı, TRT ve ARTE'nin desteklediği festival, Fransız Kültür Merkezi, Bilgi, Mimar Sinan ve Galatasaray Üniversitesi ile İznik Akademisi'nin katkılarıyla düzenleniyor.
55'i yabancı toplam 101 belgeselin yer aldığı festivalde farklı siyasal ve kültürel iklimlerden belgeseller seyircinin huzuruna çıkıyor. Festivale katılan filmler arasında Türkiye'den Taha Fayizli'nin 'Uzak Bakışlı Kadınlar'ı, Sezgin Türk'ün 3'üncü Sinema ve Tarih Buluşması'nda belgesel ödülü alan filmi 'Cebimde Çok Küçük Elma Var', Belmin Söylemez'in Altın Portakal Kısa Film Festivali'nde birincilik ödülü alan
'Bıyık'ı, müziğini Grup Yorum'un hazırladığı Hüseyin Karabey'in bol ödüllü filmi 'Boran' dikkat çekiyor.
Ayrıca 'Anadolu Işığı', 'Çölün Mavi Gözü Aral', 'Ege Bölgesinde Ölüm',
'Demiryolları', 'Dönüşüm', 'Ölü Bir İnsanı Aya Gönderemezsiniz', 'Keşfin Kıyısında' da festivalde yer alıyor. Yabancı belgesel yapımları arasında ise Amerika'dan 'Bendum: In the Heart of Mindanao', 'Sunshine Otel', Fransa'dan 'Alone with War', 'City of Antz', İngiltere'den 'Divorce Iranian Style', Azerbaycan'dan 'Kum Tanesi' ve Almanya'dan ise 'Glances inside Hell' gibi filmler dikkat çekiyor.
21 Ekim'e kadar sürecek festivalde ayrıca ARTE filmleri ve Yunanistan filmleri toplu gösterisi yapılacak. Tel: 0212 232 27 24 (Kültür Sanat)