11 ilde sinema yok

11 ilde sinema yok
11 ilde sinema yok
1140 sinemanın üçte biri İstanbul ve Ankara'da. 11 ilde hiç sinema yok. Sinema salonu sayısı arttı gibi görünüyor ama durum aslında hiç de öyle değil


ANKARA - Nüfusu 70 milyonu geçen Türkiye’de bulunan bin 140 sinemanın üçte biri İstanbul ve Ankara’da toplanıyor, 11 ilde hala sinema salonu bulunmuyor.
Son yıllarda büyük salonların bölünmesi, "cep sinemaları"nın ortaya çıkması ve evlere büyük ekran televizyonların girmesinin sinema salonunda film izleme keyfi ve alışkanlığını azaltmaya başlayacağı öne sürülürken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) "Kültür İstatistikleri 2007", Türkiye’de sinema salonlarının durumunu ortaya koyuyor.
Buna göre, geçen yıl 70 milyonluk Türkiye’de sadece bin 140 sinema salonu, toplamda 161 bin 923 koltukla faaliyet gösterdi. Bu salonların 310’u firmanın kendi malı iken 818’inin kiralayanlar tarafından işletildiği belirlendi. Geçen yıl sinema salonlarında istihdam edilen kişi sayısı ise 2 bin 921 oldu.


-İLLERDEKİ SİNEMA SALONLARI YETERSİZ-

Sinema salonları ve koltuk sayılarının dağılımına bakıldığında, Türkiye’de sinema sektörünün yeterli seviyeye ulaşmadığı görülüyor.
Verilere göre, sinema salonlarının üçte biri İstanbul ve Ankara’da... Bu illere İzmir, Bursa ve Antalya eklendiğinde ise Türkiye’deki toplam sinema salonunun yarısına ulaşılıyor. Ancak 10 milyonun üzerinde insanın yaşadığı İstanbul’da da yalnızca 256 sinema salonu bulunuyor ve bunlar 36 bin 763 koltukla hizmet veriyor.
Başkent Ankara’daki salon sayısı 116, koltuk sayısı ise 18 bin 288... Bunun yanında, İzmir’de 86 salonun 12 bin 900, Bursa’da 50 salonun 8 bin 809 koltuğu bulunuyor. Antalya’da 52 sinema salonu 5 bin 970, Adana’da 25 salon 5 bin 185 koltuğa sahip.
Türkiye’de hala sinema olmayan iller de bulunuyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ağırlıklı bu il iller; Kırıkkale, Gümüşhane, Bayburt, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Muş, Mardin, Kilis, Şırnak ve Siirt.
Bunun yanında, Çankırı, Sinop, Kars, Tunceli, Bitlis, Batman’da da sadece bir tane sinema salonu var.


-"SİNEMA SALONLARI ARTMADI, PARÇALANDI"-

Türkiye Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (SE-SAM) Başkanı Yılmaz Atadeniz, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, büyük sinema salonlarının küçülmeye başladığını, bunun sektörün önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi. Atadeniz, şunları kaydetti:
"Bir sinemada eskiden 1 salon vardı, şimdi bunu 3 salon yaptılar. Sinema salonları arttı gibi gözüküyor ama aslında o büyük sinemaları parçaladılar. Çünkü müşteri gelmiyor. Ama asıl sebep seyirci doyum noktasını geçti. TV’lerde o kadar çok film gösteriliyor ki seyirci sinemaya gitmek ihtiyacını duymamaya başladı asın sorun orada..."
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Genel Sekreteri Deniz Yavuz da sinema salonları ve yapımcıların kaliteli film getirmekten çok nakit para kaygısı taşıdığını öne sürdü.
Sinemaya ilginin "yerli filmlere kısıtlı, yabancı filmlere hiç denecek kadar az" olduğunu savunan Yavuz, şöyle devam etti:
"Öncelikle sinemaya olan ilginin artırılması lazım. Bunun da yolu, klimalı salonlar, salon sayılarının çoğalması, büyük salonlar, bilet fiyatlarının düşmesi gibi bazı duraklardan geçiyor. Bunlar da şu an söz konusu değil. Sinema salonları küçülüyor, klimalı salonlar yok, yazın insanlar sinemalara gitmiyorlar.
Ayrıca, insanlar teşvik edilmiyor ve bilet fiyatları da bunlara ters olarak sürekli yukarı çıkıyor. Salon sahipleri ve film işletmecileri, 5 kişiden 50 YTL toplamak yerine 3 kişiden 50 YTL toplamayı tercih ediyor. O zaman bu sayı hiçbir zaman değişmeyecek."
Deniz Yavuz, "sinema salonlarının kapasitelerinin yükseltilmesi gerekirken tam tersine cep salonlarının arttığını, bunun seyirci sayısının düşmesine neden olacağını" belirterek, "Çünkü, küçük salonlarda film izlemenin hiçbir zevki yok" diye konuştu. (aa)