11 tarihi eser daha ait olduğu topraklarda

11 tarihi eser daha ait olduğu topraklarda
11 tarihi eser daha ait olduğu topraklarda
Kültür Bakanlığı, yurtdışında bulunan Roma dönemine ait 11 tarihi eserin daha ait olduğu topraklara, Türkiye'ye getirildiğini duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele ve yurt dışına çıkarılan tarihi eserlerin iadesi’ alanında yürüttüğü çalışmalar başarıyla sürüyor. Roma Dönemi’ne ait tunçtan bir at koşum takımının gem parçası ile 10 adet mezar ve adak steli ait olduğu topraklara döndü.
ABD ’de yaşayan bir kişi, bakanlığın çalışmalarından çok etkilendiğini ve bazı bireysel iade girişimlerden haberdar olduktan sonra harekete geçerek elindeki bir adet kültür varlığını iade etti.
Öte yandan Kültür Bakanı Ömer Çelik’in bir süre önce 10 adet mezar ve adak stelinin izini bularak geri aldıklarını müjdesini verdiği Lidya bölgesine ait tarihi eserler de yurda getirildi.


10 YILDA 4 BİN 158 KÜLTÜR VARLIĞI GERİ ALINDI
Kültür Bakanı Ömer Çelik’in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle: Son çalışmamızla çok kısa bir süre önce yine Roma Dönemi’ne ait bir grup tarihi eserimizi daha koparıldığı topraklarla buluşturduk. ABD’deki 10 stelin ait olduğu topraklara dönüşünü sağladık. Lidya Bölgesi’ne ait Roma Dönemi mezar ve adak stelini Türkiye’ye getirdik. Bugün 10 adet mezar ve adak stelinin artık ülkemizde olduğu haberini paylaşıyorum sizlerle. Stellerin yurda dönüşü de kaçırılan her kültür varlığımız gibi başlı başına bir macera. ABD’de 2006 yılında Manisa kökenli Roma Dönemi 16 adet mezar ve adak stelinin satışa çıkarıldığı ihbarını alınmasıyla başlamıştı olaylar zinciri. Yaptığımız çalışmalar sonucunda 16’sından 10’unun yeri belirlenebildi. Ve yürütülen başarılı operasyonlar sonucunda bakanlığımız, yoğun uğraşlarla yıllardır izini sürdüğü stelleri ABD’den teslim aldı. Söz konusu eserler, konservasyon işlemlerinden sonra bir süre Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecekler, ardından tam anlamıyla ait oldukları topraklara Manisa’ya gidecekler ve Manisa Müzesi’ndeki yerlerini alacaklar. Bu topraklardan koparılıp alınan kaçak tarihi eserleri geri getirmekte kararlıyız. 10 yılda 4 bin 158 kültür varlığını geri alarak, Türkiye’nin kültür değerleri arasındaki yerini almasını başardık.”

KARARLI MÜCADELEYLE GELEN SÜRPRİZ
Bakanlığın tarihi eser kaçakçılığıyla mücadeledeki kararlı tavrından, gayretinden ve azminden etkilenen kişilerin bu mücadeleye bireysel katkı da sunduklarının altını çizen Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim hukuki, diplomatik ve akademik alanlarda yürüttüğümüz çalışmaların farklı bir boyutu daha oluyor. Çalışmalarımızdan, gayretimiz ve azmimizden etkilenen kişiler de mücadelemize bireysel katkı sağlıyor. Buna son örnek ABD’den. Oregon Eyaleti’nde ikamet eden Anne Daughtry adlı şahıs, 40 yıl önce ülkemizden çıkarıldıktan sonra aldığı bir adet kültür varlığını ülkemize iade etmek için bakanlığımızla bağlantı kurdu. Ve yapılan incelemeler sonunda objenin Roma Dönemi’ne ait tunçtan bir at koşum takımının gem parçası olduğu anlaşıldı. Görüşmeler hızlı bir şekilde tamamlanarak obje Los Angeles Başkonsolosluğumuza teslim edildi. Ve bir süre önce eser Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde koruma altına alındı. Resmi çalışmaların yanı sıra böylesi örnekler bizi daha da bir mutlu ediyor.”